Se Bela morda vrača k nam?

Srečko in Bela v gnezdu v Mateni pred namestitvijo GPS oddajnikov.
Foto: Damijan Denac

Lansko jesen smo z zanimanjem spremljali selitveno pot dveh mladih belih štorkelj, izvaljenih v Mateni na Ljubljanskem barju. Čeprav iz istega gnezda, sta jo mahnili vsaka po svoji poti. Srečko, katerega pot se je žalostno končala v Tuniziji zaradi plastične vrečke, je v Afriko prispel prek Italije. Bela pa je ubrala bolj običajno, vzhodnoevropsko selitveno pot, po kateri je prek Marmarskega morja v bližini Bosporja in nemirnega Bližnjega vzhoda 22. septembra dospela na Sinajski polotok, v okolico letovišča Sharm-el-Sheikh. Tam je – najverjetneje v družbi tisočerih drugih štorkelj – preživela jesen, zimo in del pomladi. Sodeč po premikih, ki jih je beležila njena GPS sledilna naprava, njeno življenje ni bilo prav razburljivo, saj se je ves čas gibala na majhnem prostoru med safari parkom in gorami približno 12 km severno od njega, kjer je prenočevala. Videz pa lahko vara, kajti bazeni za odpadno vodo poleg safari parka, kjer se je prehranjevala, so namreč polni umazanije, zaradi katere vsako leto pogine več sto belih štorkelj. Ves čas Belinega bivanja v Egiptu nas je zato skrbelo, da ne bi podlegla kakšni okužbi in delila Srečkove tragične usode.

Sredi marca smo opazili prvi premik izven običajne poti zadnjega pol leta – Bela se je namreč pričela pomikati severno! Mimo Mrtvega morja je 22. marca prispela do reke Jordan, malce južneje od Galilejskega jezera, prav na mejo med Izraelom in Jordanijo. Bela najverjetneje ne potuje sama, temveč v družbi drugih štorkelj. Težko je napovedati, ali se bo vrnila v Slovenijo, v kakšno drugo evropsko državo ali pa bo morda ostala kje v južni Evropi ali celo Turčiji, kot pred leti mlada bela štorklja Fortuna. V vsakem primeru pa je Bela zaenkrat še spolno nezrela, kar pomeni, da še ne more gnezditi. Takšne štorklje se včasih združujejo v jate do nekaj deset osebkov in se celotno gnezditveno sezono klatijo naokoli. Vsako leto se pojavljajo tudi v Sloveniji. Glede na to, da Belin oddajnik še vedno deluje odlično in da sonce učinkovito polni njegovo baterijo, nam bo kmalu razkrila svojo nadaljnjo pot!

SPREMLJAJTE SELITEV BELE
Podatki se osvežujejo dnevno, zato nas ne pozabite spremlati na ptice.si in naši Facebook strani!
Več o projektu Leti, leti Štorklja …

Spremljanje ptic selivk na zadrževalniku Medvedce

Nedelja sredi aprila je kot nalašč za obhod območji, kjer lahko pričakujemo prelet ptic selivk. Preteklo nedeljo smo na Štajerskem to izkoristili in na izlet povabili ljudi iz vse Slovenije. Obiskali smo zadrževalnik Medvedce, ki nam je ob lepem vremenu ponudil tudi temu primerno zanimivih ptic.

“15. aprila je potekal spomladanski izlet na Medvedce. Vreme je bilo odlično in naša ekipa se je nekaj čez osmo uro zjutraj zbrala na železniški postaji Pragersko, od koder smo nadaljevali pot proti Medvedcem. Že na poti smo lahko na okoliških poljih opazovali pribe, ki v tem trenutku najbrž že prav nestrpno pričakujejo naraščaj. Ob prihodu na jezeru, se je naš pogled najprej usmeril na številne vrste rac, ki so se prehranjevale, nekatere že z mislijo na gnezdenje. Med drugim smo opazili konopnice, kostanjevke, žličarice, reglje in tudi osamljenega kreheljca ter žvižgavko. Prisluhnili smo tudi oglašanju rakarjev in trstnih cvrčalcev. Prijetno nas je presenetila skupinica brkatih sinic, ki so veselo skakljale po trstičju in prav lepo pozirale pred našimi objektivi.” je povedal Rok, udeleženec nedeljskga izleta.

Brkate sinice pa niso bile edino presenečenje tega dneva, zato Rok dodaja: “Iz trsja sredi jezera je zletela rjava čaplja in se usedla na bližnjo njivo, nato pa odkorakala naprej v bližnjo mejico. Pomladanska termika je k nam prinesla tudi številne ujede. Poleg rjavih lunjev, smo se najbolj razveselili mladega ribjega orla, ki nas je preletel. Ko smo nadaljevali pot, smo naleteli tudi na osamljenega, že svatovsko obarvanega črnovratega ponirka, ki je lenaril skupaj s čopastimi ponirki. Prav tako smo bili priča starševstvu krokarja, ki je svojim mladičem za kosilo prinesel okusno hrano z bližnjega smetišča. Preletali sta nas tudi sivi gosi, ki sta se odšli prehranjevati na bližnje njive. Iz bližnjega gozda smo prisluhnili črni žolni in za mnoge prvi letošnji kukavici. Nad zadrževalnikom pa so med tem ponosno krožili še štirje, verjetno zadnji letošnji žerjavi. Ob vrnitvi na izhodiščno točko nas je na polju ponovno pričakala ista rjava čaplja, ki se je tokrat vrnila v varno zavetje zadrževalnika.”

16 skupin, 10 ur, 140 opaženih vrst ptic!

Takšen je izkupiček letošnje Ptičarijade, ki se je 8. oktobra 2016 odvila na območju slovenske Istre. Od 4. ure zjutraj pa vse do 14. ure popoldan se je 80 ornitologov mudilo za pticami vse od Kraškega roba do Sečoveljskih solin. Vas zanima, kdo je bil najuspešnejši in katere vrste smo opazili?

2016_11_10_ptičarijada16_koza_Berta

Tekmovalna vnema je bila velika, še posebno med mladimi.
foto: Luka Poljanec

Tekmovanje se je pričelo že zgodaj (4:00), ko so se najbolj nadebudne skupine pognale v lov za nočno aktivnimi vrstami ptic – sovami. Vse do 6. ure je pod Kraškim robom vladala kar gneča in tekmovalne skupine so imele priložnost dodobra ocenit konkurenco. Okoli 6. ure smo skoraj vsi prisluhnili veliki uharici, tisti zagriženi pa so do takrat že odkljukali lesno sovo, čuka ali malo uharico. Po jutranji mrzlici so se skupine razpršile po tekmovalnem poligonu in vsak je ubral svojo taktiko. V večjem številu smo tekmovalci zbrali šele po zaključku tekmovanja v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok, kjer smo primerjali rezultate in fotografije ter se okrepčali ob domači juhi in mineštri.

Letos je bila udeležba na Ptičarijadi izjemna, zato tudi nismo presenečeni nad rezultati. Skupaj je vseh 16 tekmovalnih skupin opazovalo 140 vrst ptic, od teh pa je bilo tudi 99 vrst fotografiranih. Izmed zanimivih opazovanj velja omeniti polarnega slapnika, malega sokola, bledega hudournika, skalnega plezalčka, puščavca in skoraj vse vrste lastovk (mestna, kmečka, breguljka, sklana), katerim se je sedaj že pošteno mudilo na jug. Vse skupine so opazovale izjemno selitev golobov grivarjev, saj so nekatere jate štele krepko preko tisoč osebkov.

2016_11_10_ptičarijada16_opazovaneRezultati Ptičarijade 2016

Sedaj pa vas verjetno že pošteno zanimajo rezultati letošnje Ptičarijade, kaj ne? Skupina z najmanj opazovanimi vrstami je opazila 26 vrst ptic, medtem ko jih je skupina z največ vrstami zbrala kar 103. Prerivanje na vrhu je bilo letos zelo izrazito, saj so bile razlike zelo majhne – med prvimi tremi skupinami je bilo za le 3 vrste razlike! Nekoliko manj napeto je bilo v fotografski kategoriji, kjer je zmagovalna skupina zbrala 76 fotografiranih vrst ptic.

Zmagovalci letošnje Ptičarijade so s 103 opazovanimi vrstami ptic postali Veseli štajerski pubeci, drugo mesto je s 101 opazovano vrsto zasedla skupina Štrudl smo se, tretje mesto pa s 100 zbranimi vrstami skupina Krožek koze Berte.

V fotografski kategoriji je prav tako slovila skupina Veseli štajerski pubeci, ki je uspela fotografirati 76 vrst ptic. Drugo mesto sta si s 61 fotografiranimi vrstami ptic delili skupini Redwings 5 in Jurjevi, tretji so bili Štrudl smo se, ki so zbrali 51 fotografiranih vrst ptic.

Več utrinkov iz letošnje Ptičarijade si lahko ogledate v spodnji galeriji.

Evropski dan opazovanja ptic 2016

Te dni bo na milijone ptic selivk zapustilo Evropo in odletelo proti svojim prezimovališčem v Afriki. Na svoji tisoče kilometrov dolgi poti se bodo soočile z mnogimi nevarnostmi. DOPPS vas skupaj z BirdLife International vabi, da ob Evropskem dnevu opazovanja ptic 1. in 2. oktobra 2016 izkoristite priložnost in spoznate osupljiv svet ptic in njihovih selitev.

Letos vas skupaj s 36 evropskimi partnerji zveze BirdLife International vabimo, da z nami opazujete ptice in prisluhnete dejstvom o selitvah ptic in nevarnostim, katere te srečujejo na svoji poti. Pripravili bomo informacijske točke in izlete, kjer boste lahko izvedeli več o selitvah ptic, njihovih poteh, z nekaj sreče pa boste katero izmed ptic lahko tudi opazovali. V Evropi skupaj za vas pripravljamo več sto dogodkov. Študija zveze BirdLife International objavljena v letu 2015 je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Cilj letošnjega Evropskega dneva opazovanje ptic je tako osveščanje javnosti o čudežih selitve ptic in njihovih potrebah na gnezdiščih, med selitvijo kot tudi na prezimovališčih. Evropski dan opazovanja ptic je letni dogodek, ki ga sestavlja na stotine aktivnosti, ki jih organizirajo nacionalni partnerji zveze BirdLife International. V preteklem letu je na dogodku sodelovalo 41 organizacij, katere so skupaj organizirale 1,093 dogodkov z več kot 32.000 udeleženci. Skupno število ptic, opaženih na dogodkih je presegalo 5 milijonov osebkov! Letošnji dogodek koordinira švicarski partner BirdLife Schweiz, ki bo kasneje tudi sprejel in analiziral letošnje podatke. Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo letos za vas pripravili dogodke na vseh koncih države. Vabimo vas, da se katerega izmed njih udeležite in skupaj z nami opazujete eden najbolj fascinantnih naravnih pojavov – selitev ptic!

2016_9_20_ebw16_cover_fin

Dogodki v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic 2015

1. oktober (sobota):

  • Informativna stojnica v Ljubljani (tržnica Center) – med 9. in 13. uro
  • Spoznavanje ptic ob Koseškem bajerju (Lubljana) – opazovalna točka med 9. in 13. uro, ob 10. uri pa bo po učni poti okoli bajerja organizirano enourno vodenje – PRESTAVLJENO Z NEDELJE
  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli (Lubljana) – informativna stojnica in opazovalna točka na Jakopičevem sprehajališču med 10. in 14. uro – PRESTAVLJENO Z NEDELJE

2. oktober (nedelja):

  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli (Lubljana) – Spoznavanje ptic v parku Tivoli ob 9. uri (zbor na parkirišču pred kopališčem v Tivoliju)
  • Fenomenalne selitve ptic (Maribor, Trg Svobode) – informativna stojnica med 9. in 14. uro, ob 10. in 12. uri pa bo organizirano enourno vodenje po mestnem parku
  • Jezero Komarnik (Lenart) – zbor ob 8:30 pred bivšim Črnim lesom
  • Naravni rezervat Škocjanskih zatok (Koper) – opazovalne točke med 10. in 13. uro
  • Ptice Šentjernejskega polja (Šentjernej) – zbor ob 8:30 na parkirišču OŠ Šentjernej
Več informacij o dogodkih najdete v napovedniku.

Sporoč za javnost PDF

Fortuni se je pridružil Pavle

Ob izteku poletja je postalo očitno, da se Fortuna – enoletna bela štorklja, ki smo jo julija 2015 opremili z GPS-GSM sledilno napravo – letos ne namerava vrniti v Evropo. Svojo prvo zimo je preživela v Tanzaniji, poletje pa v azijskem delu Turčije. Iz njenih premikov v drugi polovici avgusta 2016 sklepamo, da se pripravlja na pot proti Afriki, saj je z obale Črnega morja 20. avgusta že prispela v južni del Turčije, v bližino mesta Adana. Tudi lansko leto je bila ob istem času na tej lokaciji, nato pa pot nadaljevala čez Bližnji vzhod in Rdeče morje v Afriko.

Zuri, ki je prezimovala na meji med Čadom in Kamerunom, se nam je nazadnje »javila« 19. januarja 2016. Žal je nemogoče reči, ali ji je odpovedal oddajnik ali pa je bila prva zima v Afriki tudi njena zadnja.

Konec julija 2016, natančneje 21. julija, se je Fortuni v družini z GPS-GSM sledilno napravo opremljenih belih štorkelj pridružil še Pavle, mladič iz Male vasi pri Grosupljah. Zaradi poznega spomladanskega prihoda samice na gnezdo se je celotna gnezditev malce zavlekla in tako je Pavle šele 20.avgusta prvič zapustil gnezdo in se podal na bližnje travnike. Pavle je ime dobil v spomin na obročkovalca in ljubitelja ptic Pavleta Štirna, ki je preminul letos spomladi. Gospod Štirn je lani pomagal opremiti Zuri in Fortuno, svojo pomoč pa je le dan pred smrtjo ponudil tudi letos.

Zuri in Fortuna še vedno v Afriki

Iz istega gnezda, vendar na različnih prezimovališčih

Zuri in Fortuna, mladi slovenski beli štorklji, opremljeni z GPS sledilnimi napravami, sta živi dokaz raznolikosti in presenetljivosti narave. Izvaljeni v istem gnezdu in sprva neločljivi na selitveni poti, sedaj v Afriki prezimujeta 3000 km vsaksebi. Zuri se nam neredno javlja iz obsežnega mokrišča ob reki Logone na meji med Kamerunom in Čadom. Na tem območju so znana prezimovališča belih štorkelj iz zahodnoevropske populacije te vrste.

2015_8_17_zuri_katarinadenac

Zuri med namestitvijo oddajnika julija preteklo leto. foto: Katarina Denac

V nasprotju z njo je Fortuna približno dva meseca in pol med sredino novembra 2015 in koncem januarja 2016 preživela v Etiopiji. Tam je imela zanimiv vedenjski vzorec: prehranjevala se je na planotah Etiopskega višavja, prenočevala pa večinoma v njegovih soteskah, ki so jih urezale reke. Konec januarja je odletela povsem na jug Kenije, v bližino narodnega parka Tsavo. V istem času so po besedah Urmasa Sellisa iz estonske organizacije Eagle Club zaradi hude suše Etiopijo zapustile tudi nekatere njihove z oddajniki opremljene ptice, na primer žerjav po imenu Ahja4. Fortuna tako potrjuje spoznanja tujih raziskovalcev, ki ugotavljajo, da se bele štorklje iz vzhodnoevropske populacije po nekajtedenskem ali celo nekajmesečnem zadrževanju v osrednjem delu vzhodne Afrike pomaknejo še južneje. Največje zgostitve vzhodnoevropskih belih štorkelj so tako v Tanzaniji, Zimbabveju in Južni Afriki.

Pomlad prihaja in z njo tudi naši štorklji

Naši štorklji bosta kaj kmalu začeli svojo pot proti severu in nazaj v Evropo. Le kje bosta zaključili svojo pot? Se bosta vrnili v Slovenijo? To bomo izvedeli kaj kmalu in upajmo, da bo pot varna in veter ugoden!

Ob spremljanju naših štorkelj pa lahko spremljate tudi prihod pomladi v akciji Pomlad prihaja. Gre za preprosto akcijo, s katero želimo skupaj z vami raziskovati prihod naših pogostejših ptic selivk v naše kraje. Boste sprejeli izziv in se nam pridružili? Več informacij najdete na spletni strani www.springalive.net, kjer smo za vas že pripravili prve aktivnosti!

Zuri in Fortuna vsaka na svojem koncu Afrike

Na društvu smo v mesecu juliju na dve mladi beli štorklji namestili GPS sledilne naprave in vse od takrat njuno pot nestrpno spremljamo. V tem času sta prepotovali že ogromne razdalje, sedaj pa se verjetno približujeta njunu končni destinaciji.

2015_18_11_beli_storklji_Etiopija

Selitvena pot Zuri in Fortune do sredine novembra.

Zuri in Fortuna, mladi slovenski beli štorklji z GPS sledilnimi napravami, sta prvih 700 km poti do Bolgarije opravili skupaj, nato pa so se njune poti ločile, saj je Zuri malo pospešila oziroma Fortuna malo zaostala. Navkljub temu pa sta tudi poslej leteli v skorajda identični smeri prek Bližnjega vzhoda in Rdečega morja proti osrednji Afriki, vendar le do vzhodnega Čada. Tam je Zuri v začetku septembra poletela proti JZ države, kjer se je zadrževala v okolici manjših jezer 250 km vzhodno od Čadskega jezera. Glede na njene zadnje premike sredi novembra lahko domnevamo, da bo nadaljevala svojo pot na jug, saj se je podala ob reko Chari južno od N’Djamene, glavnega mesta Čada.

Fortuna je po nekaj manj kot dveh mesecih bivanja v polpuščavskih predelih vzhodnega Čada 20. oktobra krenila proti vzhodu in 16. novembra prispela v vzhodno Etiopijo, kjer je pokrajina bistveno drugačna – gorata in poraščena. Ta hip obe štorklji ločuje približno 2200 km zračne črte. Glavnina vzhodnoevropskih belih štorkelj, torej tudi slovenskih, prezimuje med Tanzanijo in Južno Afriko, medtem ko Sudan in Čad zanje predstavljata pomembni postojanki, kjer se zadržijo nekaj tednov ali celo mesecev, preden krenejo še južneje. Bosta temu vzorcu sledili tudi Zuri in Fortuna?

Njuno pot lahko spremljate na naši spletni strani pod zavihkom Beli štorklji na poti v Afriko.

Evropo preletelo več kot 4 milijone ptic

Pretekli vikend se je več kot 24.000 ljudi udeležilo več kot 1.000 dogodkov v 41 evropskih državah. Vsi ti ljudje so opazovali neverjetno selitev 4,3 milijona ptic na poti proti prezimovališčem na jugu. Nacionalni partnerji zveze BirdLife International so z lokalnimi dogodki povabi ljudi k opazovanju tega fenomenalnega pojava. V borbi za preživetje potrebujejo ptice selivke dobre pogoje na gnezdiščih na severu, varna postajališča na poti in dobre pogoje na prezimovališčih. Selitev ptic smo v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic opazovali tudi po Sloveniji.

2015_9_22_EuroBirdwatch2015

Cilj Evropskega dneva opazovanja ptic je povezati ljudi s pticami, jim pokazati neverjetno razsežnost ptičjih selitev in pomen varovanja ptic. V današnjih časih je izrednega pomena, da vam predstavimo nevarnosti, katere srečujejo naše ptice selivke.

Nedavno objavljena študija zveze BirdLife International je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Mnoge organizacije so tako EuroBirdwatch izkoristile za promocijo varovanja selitvenih poti in naravovarstvenih akcij, ki so potrebne za pomoč ogroženim vrstam ptic selivk.

Številne organizacije po Evropi so tako organizirale izlete na zavarovanja območja, pripravila štetja selitve ptic ali stojnice, kjer so ljudi ozaveščale o tem fenomenalnem pojavu. S tem so ljudi spodbudile, da gredo v naravo, opazujejo, raziskujejo in uživajo ob pogledu na ptice. Število opazovanih ptic in ljudi, ki sodelujejo pri dogodkih nedvoumno kaže, da je selitev ptic izjemen fenomen!

Rezultati letošnjega EuroBirdwatch 2015

Najpogosteje opazovane vrste:
1. škorec
2. ščinkavec
3. liska

Število sodelujočih ljudi: 25.115
Število preštetih osebkov ptic: 4.279.501
Število dogodkov: 1.046

Več informacij in podrobnosti o letošnjem Evropskem dnevu opazovanja ptic najdete na spletni strani EuroBirdwatch.

Evropski dan ptic smo obeležili tudi v Sloveniji

V Sloveniji smo za vas pripravili 7 dogodkov po vsej državi, katerih se je udeležilo 165 ljudi. Skupaj smo tako opazili nekoliko več kot 2.000 ptic, izmed katerih so bile najpogostejše škorec, mlakarica in liska. Na Gajševskem jezeru smo opazovali ribjega orla, na Medvedcih sive gosi in za mnoge prvega velikega srakoperja letos, v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok pa več sto glave jate škorcev, ki so poplesavale na trstičjem.

2015_10_4_gajsevsko_ebw15_mojcapodletnik

Opazovanje ptic na Gajševskem jezeru.
foto: Mojca Podletnik

Evropski dan opazovanja ptic 2015

Milijoni ptic selivk bodo v teh tednih zapustili Evropo in se podali na pot proti prezimovališčem v Afriki. Skupaj z BirdLife International vas vabimo, da izkoristite priložnost in med 3. in 4. oktobrom 2015 odkrijete fascinanten svet ptičjih selitev.

Letos vas skupaj s 37 evropskimi partnerji zveze BirdLife International vabimo, da z nami opazujete ptice in prisluhnete dejstvom o selitvah ptic in nevarnostim, katere te srečujejo na svoji poti. Pripravili bomo informacijske točke in izlete, kjer boste lahko izvedeli več o selitvah ptic, njihovih poteh, z nekaj sreče pa boste katero izmed ptic lahko tudi opazovali. V Evropi skupaj za vas pripravljamo več sto dogodkov.

Nedavno objavljena študija zveze BirdLife International je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Cilj letošnjega Evropskega dneva opazovanje ptic je tako osveščanje javnosti o čudežih selitve ptic in njihovih potrebah na gnezdiščih, med selitvijo kot tudi na prezimovališčih.

Evropski dan opazovanja ptic je letni dogodek, ki ga sestavlja na stotine aktivnosti, ki jih organizirajo nacionalni partnerji zveze BirdLife International. V preteklem letu je na dogodku sodelovalo 38 organizacij, katere so skupaj organizirale 1,184 dogodkov z več kot 33.000 udeleženci. Kar je še posebej navdušujoče je podatek, da smo skupaj prešteli 7,5 milijonov ptic, kar je najvišje število v zgodovini dogodka!

Letošnji dogodek koordinira nizozemski partner Vogelbescherming Nederland, ki bo kasneje tudi sprejel in analiziral letošnje podatke.

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo letos za vas pripravili dogodke na vseh koncih države. Vabimo vas, da se katerega izmed njih udeležite in skupaj z nami opazujete eden najbolj fascinantnih naravnih pojavov – selitev ptic!

2015_9_22_EuroBirdwatch2015

Dogodki v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic 2015

3. oktober (sobota):

  • Informativna stojnica v Ljubljani (tržnica Center) – med 9. in 12. uro
  • Informativna stojnica pri vhodu v Naravni rezervat Škocjanski zatok – med 10. in 13. uro (Dogodek sofinancira Mestna občina Koper.)
  • Izlet in obročkanje ptic v Kočevskem rogu – več informacij pri koordinatorju izleta, Gregorju Bernardu: gregor.bernard@siol.net, 041 830 463

4. oktober (nedelja):

  • Spoznavanje ptic ob Koseškem bajerju – opazovalna točka med 10. in 13. uro, ob 10. in ob 12. uri bo po učni poti okoli bajerja organizirano enourno vodenje
  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli – opazovalna točka ob Tivolskem ribniku med 9. in 12. uro, ob 9. uri izlet (zbor na parkirišču pred kopališčem v Tivoliju)
  • Ptice okoli nas (Mariborski mestni park) – zbor ob 9. uri pred mestnim akvarijem Maribor
  • Zadrževalnik Medvedce – zbor ob 8:30 pred Železniško postajo Pragersko
  • Izlet ob Gajševskem jezeru – zbor ob 8. uri na parkirišču v Grabah

Več informacij o aktivnostih najdete v napovedniku.

Sporočilo za javnost  PDF