Škorci Sturnidae
Škorec
(Sturnus vulgaris)
Razen v obdobju gnezdenja je škorec zelo družaben ptič. Združuje se lahko v velike jate, posebno na prenočiščih. V svatovskem perju je črno obarvan, kljun pa je rumen. Pozimi ga prepoznamo po črnem kljunu in številnih belih pikah po celem telesu.
Škorec ima najraje pokrajine z razredčenimi starimi listavci, zato ga najpogosteje srečamo v parkih, vrtovih in sadovnjakih ter v bolj odprtih, presvetljenih gozdovih. V Sloveniji sodi med najpogostejše gnezdilke kmetijske krajine. Pogosto gnezdi tudi v urbanem okolju. Gnezdo si najraje splete v zapuščenih duplih detlov in žoln ter v primernih gnezdilnicah.
Prezimovališča srednjeevropske populacije so predvsem v južni Evropi in severni Afriki. Pri nas je škorec zelo pogosta gnezdilka po večjem delu države. Največje jate se tvorijo v obdobju po gnezditveni sezoni, v pozni jeseni pa dosežejo svoj višek številčnosti. Manjše število škorcev pri nas tudi prezimuje.
Rožnati škorec
(Pastor roseus)
Rožnati škorec je ime dobil po rožnatem perju na hrbtni in trebušni strani telesa, ki je v kontrastu s črnim perjem na perutih, glavi in repu. Značilen je tudi dolg, črn čop na glavi.
Gnezditveni prostor te vrste so stepe in kmetijska krajina v jugovzhodni Evropi, na Kavkazu in v Turčiji. Za rožnatega škorca je značilno klateško pojavljanje v jatah, ki skoraj vsako leto dosežejo tudi srednjo Evropo.
V Sloveniji velja za redko vrsto katere se manjše jate pojavljajo v pozni pomladi (konec maja in začetek junija), predvsem v Istri. Jate na potepu imajo rade sadno drevje. Najpogosteje jih bomo opazili med hranjenjem na zrelih češnjah. Nemalokrat so rožnati škorci pomešani v večjih jatah navadnih škorcev.