Mladi imamo svoje ideje in načine, kako opozoriti ljudi na ogroženost ptic in pomen ohranjanja narave. Člani mladinske sekcije razmišljamo, ustvarjamo in iščemo rešitve z našimi projekti.
Spoznajmo ptice okoli našega doma (2012)
Narava in njena pestrost nas navdušujeta. Opazujemo in spoznavamo ju lahko na mnogih krajih, a nikjer lažje kot na domačem vrtu ali ob naših vsakdanjih poteh. Osrednja aktivnost projekta je bila tisk poljudne brošure, v kateri smo predstavili ptice v naseljih. Ob izdaji knjižice smo organizirali tri javne dogodke s kratkimi predavanji, na katerih smo obiskovalcem predstavili teme, povezane s pticami okoli našega doma, in odgovarjali na različna vprašanja poslušalcev.
Ptice okoli nas (brošura) (pdf)
Obiščimo območja neokrnjene narave v Sloveniji (2012)
V Hotelu Jelovica na Bledu smo v vročih poletnih dneh predstavili območja Natura 2000 v Sloveniji. Na razstavi so obiskovalci spoznali naravne posebnosti Julijskih Alp, Breginjskega Stola in Banjšic ter pokukali v svet ptic Cerkniškega jezera, Trnovskega gozda, Krasa in Sečoveljskih solin. Od neokrnjenih kotičkov v visokogorju in preko bogatih nižinskih mokrotnih travnikov smo potovali vse do polslanih mokrišč ob morju. Z razstavo smo predstavili sedem idej za zanimive izlete v slovenskem in angleškem jeziku ter za turiste organizirali predavanje v angleščini. Turiste zanima pri nas predvsem neokrnjena narava, če jo bomo uničili, bomo izgubili tudi njih.
Naravni rezervati, biseri ohranjene narave in priložnosti za regionalni razvoj (2012)
Mladi se zavedamo pomena ohranjanja narave in zmerne rabe naravnih virov, saj je očitno, da našim staršem to v glavnem ni uspelo. A kako to doseči? Možnosti so številne, v vsakem primeru pa je ključno delovanje na lokalni ravni in sodelovanje z domačini.
Z delavnicami, dvema ekskurzijama in samostojnim delom smo tekom leta spoznavali delo upravljavcev naravnih rezervatov pri nas in v tujini. Kaj smo izvedeli? Naravni rezervati so navdušujoči glasniki številnih priložnosti trajnostnega razvoja – dragoceni koščki ohranjene narave, ki tudi okoliškim prebivalcem prinašajo mnoge koristi! Neredko od rezervatov ljudje tudi dobro živijo, torej varstvo narave ni samo ovira, kot mnogokrat slišimo.
Ob zaključku projekta smo na 14. Srečanju mladih ornitologov Slovenije v Ormožu obiskovalcem poleg nekaterih večjih naravovarstvenih groženj kot so (nelegalni) lov na ptice, invazivne vrste in izguba življenjskih prostorov v rečnih ekosistemih, ki smo jih podrobneje raziskali, predstavili tudi številne primere dobrih praks vključevanja varstva narave v regionalni razvoj, ki smo jih spoznavali tekom leta.
Oglejte si poročilo s posveta (pdf) in animirani film Ljubo doma, ki sta nastala v okviru Srečanja.
Postovke – evropske urbane ujede (2011)
Tudi mesta so zanimiva za ptice. Velika ali majhna, a le redka so mesta v Evropi, ki v sivem urbanem okolju med svoje gnezdilke ne štejejo postovk. Te zanimive ptice iz družine sokolov pričnejo že v februarju z glasnimi klici oznanjati svojo prisotnost in zasedati izbrana mesta za gnezdenje, ki so predvsem v linah na visokih stavbah in na drevesih. V okviru projekta smo namestili gnezdilnice, ki postovkinim mladičem zagotavljajo varen začetek življenja, obenem pa smo raziskovali prilagoditve postovke na življenje v mestu.
Izobraževanje za mlade o javnem nastopanju (2012)
Za mlade, ki smo se odločili za delo v varstvu narave, je sposobnost uspešnega predajanja znanja zelo pomembna. Organizirali smo izobraževalno delavnico, kjer smo udeleženci pridobili znanja o javnem nastopanju. K sodelovanju smo povabili izkušene predavatelje, ki so z nami delili svoje znanje. Naše spretnosti smo razvijali tudi v praksi na javnih dogodkih, po katerih smo svoje nastope analizirali z medsebojno evalvacijo in pomočjo mentorjev ter analizo videoposnetkov.
Bela štorklja, ptica našega kraja. Lahko sobivamo z njo? (2011)
Bela štorklja je verjetno najbolj karizmatična ptica slovenske kulturne krajine, ki je skozi stoletja sobivanja svoje življenje močno prepletla s človekovim. A časi se spreminjajo ne le za ljudi, temveč tudi za ptice, še posebno za tiste, ki živijo v naši neposredni bližini. S kakšnimi izzivi se pri ohranjanju bele štorklje srečujejo biologi, naravovarstveniki in lokalno prebivalstvo v Sloveniji in tujini? V okviru 13. Srečanja mladih ornitologov smo v Veliki Polani, evropski vasi belih štorkelj v Sloveniji, na to temo organizirali mladinski posvet.
V naravo z javnim prevozom in kolesi! (2010)
Stran z dimom izpušnih cevi! Skrbi in moti nas problem segrevanja in onesnaževanja ozračja, zato pozivamo k uporabi javnih prevoznih sredstev in koles, ki so mnogo bolj zdrava in okolju prijazna. Izdali in promovirali smo brošuro s predstavitvijo 20 naravoslovnih izletov , ki so obiskovalcem dostopna brez uporabe »danes obveznih« osebnih avtomobilov. Posnemajte nas!
Izleti z javnimi prevoznimi sredstvi in kolesom (brošura) (pdf)
Svet ptic, odkrivajmo ga skupaj (2010)
Ptice so v naravi izjemnega pomena. Ne le kot ključni členi v ekosistemih, temveč tudi kot pomembni indikatorji okolja. Njihovo vlogo smo prebivalcem Kranja predstavili z razstavo fotografij ptic, predavanjem in izletom na Trbojsko jezero, ki je eno izmed najpomembnejših in najbolj zanimivih lokacij za opazovanje vodnih ptic v bližnji okolici.
Kmečka lastovka, ogrožena prebivalka naše kulturne krajine (2010)
Kmečke lastovke ljudje po vsej Evropi vsako leto nestrpno pričakujejo, saj s svojo vrnitvijo naznanijo pomlad. Žal v zadnjih letih njihovo število tako v Evropi kot tudi v Sloveniji upada. Ker pa mladi nočemo izgubiti ne lastovk ne občutka pomladi, ki ga prinašajo, smo zavihali rokave v projektu, ki je združil 38 učencev, dijakov in študentov.
Kmečka lastovka – ptica leta 2010 (zloženka) (pdf)
Veliki žagar – spoznajmo ptico v naši okolici (2009)
Veliki žagar je redek in skrivnosten gnezdilec naših rek. O njegovemu življenju pri nas ne vemo veliko, zato želimo pomagati pri raziskovanju te vrste in jo predstaviti ljudem. Projekt je potekal na reki Savi med mestoma Kranj in Medvode, kjer smo tekom leta s popisi ugotovili, da na tem območju gnezdi vsaj pet parov velikih žagarjev. Prvič v Sloveniji smo izdelali in namestili tudi sedem gnezdilnic za te ptice z namenom, da bi velikemu žagarju omogočili večje število primernih gnezdišč. Projekt smo v obeh mestih tudi predstavili v sklopu dveh predavanj, natisnili pa smo tudi zloženko.
Veliki žagar – skrivnostni prebivalec naših rek (zloženka) (pdf)