Fortuni se je pridružil Pavle

Ob izteku poletja je postalo očitno, da se Fortuna – enoletna bela štorklja, ki smo jo julija 2015 opremili z GPS-GSM sledilno napravo – letos ne namerava vrniti v Evropo. Svojo prvo zimo je preživela v Tanzaniji, poletje pa v azijskem delu Turčije. Iz njenih premikov v drugi polovici avgusta 2016 sklepamo, da se pripravlja na pot proti Afriki, saj je z obale Črnega morja 20. avgusta že prispela v južni del Turčije, v bližino mesta Adana. Tudi lansko leto je bila ob istem času na tej lokaciji, nato pa pot nadaljevala čez Bližnji vzhod in Rdeče morje v Afriko.

Zuri, ki je prezimovala na meji med Čadom in Kamerunom, se nam je nazadnje »javila« 19. januarja 2016. Žal je nemogoče reči, ali ji je odpovedal oddajnik ali pa je bila prva zima v Afriki tudi njena zadnja.

Konec julija 2016, natančneje 21. julija, se je Fortuni v družini z GPS-GSM sledilno napravo opremljenih belih štorkelj pridružil še Pavle, mladič iz Male vasi pri Grosupljah. Zaradi poznega spomladanskega prihoda samice na gnezdo se je celotna gnezditev malce zavlekla in tako je Pavle šele 20.avgusta prvič zapustil gnezdo in se podal na bližnje travnike. Pavle je ime dobil v spomin na obročkovalca in ljubitelja ptic Pavleta Štirna, ki je preminul letos spomladi. Gospod Štirn je lani pomagal opremiti Zuri in Fortuno, svojo pomoč pa je le dan pred smrtjo ponudil tudi letos.

Mladi beli štorklji, Zuri in Fortuna, na poti proti Bosporju

2015_8_17_fortuna_katarinadenac

Mlada Fortuna med nameščanjem oddajnika.
foto: Katarina Denac

V soboto, 4.7.2015, smo v Ponovi vasi pri Grosupljem ob pomoči obročkovalca Pavleta Štirna z GPS sledilno napravo opremili dve mladi beli štorklji. Poimenovali smo ju Zuri, kar v svahiliju pomeni »kraljica«, ter Fortuna, čeprav nam njun spol ni znan. Pomagali nam bosta pri razkrivanju selitvenih poti slovenskih belih štorkelj, za katere je bilo do sedaj s pomočjo sicer obsežnega obročkanja mladičev zbranih le malo podatkov.

Zuri in Fortuna sta iz gnezda prvič poleteli 29.7., nato pa naslednje tri dni ponovno ostajali na gnezdu, najbrž v upanju, da ju bodo starši hranili še naprej. Ker odrasle bele štorklje mladiče prisilijo k poletanju na tak način, da jih stradajo, sta Zuri in Fortuna od 2.8. dalje pričeli s krajšimi premiki na travnike in njive v neposredni okolici svojega domačega gnezda.

Štorklji sta na poti v Afriko

2015_8_17_zuri_katarinadenac

Fortuna z oddajnikom, kateri bo sporočal njeno lokacijo. foto: Katarina Denac

V ponedeljek, 10.8., pa se je začela njuna prava selitvena pot, saj sta odleteli na zahodni del Šentjernejskega polja (med Čadraže in Dobruško vas) in tam preživeli še ves naslednji dan. Zatem sta leteli mimo Lonjskega polja, Slavonskega Broda in Beograda do Donave, nato pa ob reki proti Bolgariji. Do 17.8. sta potovali skupaj, zato bi bilo prav zanimivo vedeti, ali je z njima tudi tretji mladič iz istega gnezda. Tega dne so se njune poti prvič ločile in na večer je njuna medsebojna razdalja znašala okoli 55 km.

Trenutno (19.8. ob 6. uri zjutraj) se Fortuna nahaja 17 km JV od bolgarskega mesta Jambol, Zuri pa 16 km SZ od turškega mesta Lüleburgaz. Ločuje ju približno 110 km zračne razdalje. Dosledno letita v smeri JV, zaradi česar lahko z veliko gotovostjo sklepamo, da bosta v Afriko poleteli prek turškega Bosporja.

Na naši spletni strani bomo novice o njuni poti redno objavljali, tako da vas vabimo k spremljanju!

Raziskavo nam je finančno omogočila družba Comita d.d. v okviru združenja EBC (European Business Congress EBC).