Izmir in Ljubljana aktivno iščeta rešitve za obvladovanje suše in ohranjanja mokrišč

Spomladi 2024 sta se mesti Ljubljana in Izmir pobratili v okviru evropskega programa za povezovanje turških in evropskih mest za zeleno prihodnost. Zavezali sta se k skupnemu iskanju rešitev za obvladovanje suše in ohranjanje mokrišč. Aktivnosti so v polnem teku, partnerji pa smo tudi že izmenjali znanje in izkušnje na mednarodnih konferencah in študijskih obiskih, najprej v Ljubljani in kasneje v Izmirju.

Jeseni smo slovenski partnerji projekta, Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR), Mestna občina Ljubljana (MOL) in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), gostili turško delegacijo na čelu s predstavniki Metropolitanske občine Izmir. V Mestni hiši je tako 4. septembra 2024 potekala mednarodna konferenca, naslednji dan pa še ogled Ljubljanskega barja, enega naših najpomembnejših mokrišč.

Mesec pozneje, 3. oktobra 2024, smo slovenski partnerji obiskali Izmir in tam sodelovali na mednarodni konferenci ter si dan zatem ogledali impresivno delto reke Gediz, kjer domuje na tisoče plamencev in več kot 300 vrst ptic. Ljubljano in Izmir, čeprav različno veliki mesti, druži podobna krajina, poleg tega pa na samem urbanem robu obeh leži občutljiv habitat, mokrišče, ki kliče po stalnem ohranitvenem ukrepanju. Poleg tega se obe mesti soočata s posledicami suše in poplav, kar vpliva na kmetijstvo in vodne vire.

Konferenci “Spopadanje s sušo in ohranjanje mokrišč” sta ponudili priložnost za odprt pogovor o vprašanjih prilagajanja podnebnim spremembam, odgovornejšemu kmetovanju z večjim spoštovanjem do rabe vode ter vzgajanju družbe, ki bo naklonjena ohranjanju biodiverzitete, na njima pa je sodelovalo skupno preko 20 strokovnjakov iz Slovenije in Turčije.

 

Udeležili smo se 20. Turške ornitološke konference

Turški BirdLife partner Doğa Derneği je med 15. in 17. septembrom 2023 organiziral 20. Turško ornitološko konferenco v Izmirju, ki smo se je udeležili tudi na DOPPS.

Udeleženci 20. Turške ornitološke konference. Foto: arhiv Doğa Derneği BirdLife Turkey

Mesto Izmir ni bilo izbrano naključno, saj se neposredno dotika enega največjih in najpomembnejših mokrišč Sredozemlja – veličastne delte reke Gediz. S tem pa so povezane tudi ključne naravovarstvene aktivnosti Doğe za njeno ohranitev.

Na konferenco so kot predavatelja povabili tudi direktorja DOPPS, dr. Damijana Denaca, ki je tako strnil svoje vtise:

»To je bila pravzaprav naravovarstvena konferenca in ko sem razmišljal, katera vsebina bi bila zanjo najprimernejša, sem se takoj odločil za zgodbo Škocjanskega zatoka. Podobnih estuarijev je namreč v Turčiji brez števila in zelo so pod pritiskom urbanizacije. Nad našim uspehom so bili navdušeni.

Turškim kolegom je treba čestitati za konferenco. Odlična organizacija, aktualen program in ekskurzije v delto s stotinami plamencev so očarale vse udeležence. Glavno sporočilo pa je presegalo nacionalne okvirje. Prizadevanja za varstvo narave nas povezujejo na poseben način in pomembno je, da se družimo ter se zavedamo, da v njih nismo sami.

Na 20. Turški ornitološki konferenci je predaval tudi direktor DOPPS. Foto: arhiv Doğa Derneği BirdLife Turkey

Kolega Ruslan Urazaliyev iz Kazahstana, ki je na konferenci predstavil prizadevanja v okviru BirdLife-a Kazahstan za varstvo stepske pribe (V. gregarius), se bori proti kmetijski, beri pašni, industrializaciji stepe. Ne le pri nas, živinoreja stiska biodiverziteto in ene najbolj ogroženih vrst na svetu v neusmiljenem primežu dobička. Novo orožje proti naravovarstvenikom pa so postale t.i. »fake news« in poskusi diskreditacije z najnižjimi udarci.

Zadnji dan smo se zbrali na festivalu flamingov s stojnicami nevladnih organizacij, izvrstnim programom za otroke, spuščanjem zmajev in obvezno turško tradicionalno glasbo.

Sporočilo varstva ptic je poletelo nad 4 milijonski Izmir, Škocjanski zatok in Gediz delta pa sta si podala roke. Naslednjič se vidimo v Sloveniji.« Direktor je imel s slednjim najbrž v mislih prijavljen bilateralni projekt »town twinning« EU med Metropolitsko občino Izmir, MOL-om, RRA LUR, Doğo in DOPPS-om na temo trajnostne rabe vode in ohranjanja mokrišč. Izgledi so obetavni.