Vabimo vas na letni zbor članov DOPPS, ki bo v soboto, 16.10.2021, ob 10. uri v ZRC SAZU, Raziskovalna postaja Barje, Zagorica 20, 1292 Ig (podrobna lokacija tukaj). Parkiranje je zagotovljeno pred postajo.
Navodila za pot:
Če pridete iz smeri Ljubljane po Ljubljanski cesti, pri avtobusni postaji v Igu zavijte ostro desno in nadaljujte pot po Govekarjevi cesti (mimo pošte) skozi Ig. Pri kapelici nekoliko izven naselja zavijte levo in nato prvi odcep levo.
Dnevni red letnega zbora
Tehnični, organizacijski in svečani del
10:00–10:20
Otvoritev & pozdrav, izvolitev zapisnikarja in overiteljev
Po zaključku dogodka bo organizirana ekskurzija v Naravni rezervat Iški Morost, zato ne pozabite daljnogleda.
POMEMBNO!
Na letnem zboru članov bomo zagotovili upoštevanje vseh pravil in omejitev zaradi koronavirusa, ki veljajo za javna zbiranja ljudi. Za udeležbo na letnem zboru članov sta obvezna izpolnjevanje pogoja PCT in uporaba zaščitne maske.
Prisrčno vas vabimo, da se udeležite letnega zbora članov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki bo v petek, 22. junija 2018, ob 17. uri v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) v Prešernovi dvorani, Novi trg 3, Ljubljana.
Dnevni red
Otvoritev Skupščine DOPPS, izvolitev zapisnikarja in overiteljev zapisnika
Poročilo o delovanju DOPPS v letu 2017
Vsebinsko poročilo (pisarna in sekcije)
Finančno poročilo
Poročilo Nadzornega odbora
Volitve temeljnih organov
Sprememba statuta
Podelitev priznanja Zlati legat
Podelitev priznanja Aviana
Naj ornitolog 2017
Sprememba statuta DOPPS
Statut DOPPS je temeljni akt društva, ki je namenjen opredelitvi poslanstva in dejavnosti društva ter temeljnih razmerij znotraj organizacije. Sedanji statut, ki je bil v obstoječi zasnovi prvič sprejet na letni skupščini DOPPS leta 2001, smo v preteklih letih že večkrat dopolnili glede na nove potrebe, ki so pojavile tekom razvoja organizacije, in glede na spremembe pravnega reda države. Upravni odbor DOPPS je v lanskem letu ocenil, da je prišel čas za celovito prenovo statuta, ki bo bolj poenotila besedilo ter ga uskladila z možnostmi in določili veljavnega Zakona o društvih, predvsem pa omogočila lažje delo v prihodnosti in po potrebi razmerja na nekaterih področjih tudi bolj jasno opredelila.
V ta namen je upravni odbor junija 2017 imenoval delovno skupino v sestavi Rudolf Tekavčič (predsednik), Gregor Bernard, Damijan Denac, Gregor Domanjko, Tomaž Jančar, Tomaž Mihelič in Tanja Šumrada. Delovna skupina je pripravila predlog novega statuta, ki ga je upravni odbor obravnaval na svoji seji 31. maja 2018 in bo za sprejem predlagan na letošnji skupščini DOPPS, ki bo potekala 22. junija 2018.
Predlog spremembe ne posega bistveno v samo zasnovo akta, ga pa na več mestih vsebinsko dopolnjuje in spreminja nekatera razmerja. Ključne vsebinske spremembe so:
uveljavitev možnosti dveh zakonitih zastopnikov društva,
prenova postopka odklonitve članstva,
vzpostavitev možnosti elektronske oblike včlanitve in obveščanja članov o ključnih dogodkih (npr. sklic skupščine, zbora članov sekcij ipd.),
dopolnitev postopka volitev temeljnih organov,
bolj podrobna opredelitev nalog in pristojnosti upravnega odbora,
bolj podrobna opredelitev delovanja regionalnih in mladinske sekcije.
Zaradi večjega števila, predvsem manjših, sprememb bo predlog novega statuta, ki je objavljen na spodnji povezavi, v glasovanje na skupščini predložen v celoti.
Vsako leto se člani DOPPS zberejo na Letnem zboru članov, kjer se v nekaj urah povzame dogajanje preteklega leta. Letošnje srečanje je potekalo v petek, 3. aprila 2015, v prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) v Ljubljani. Zbora se je udeležilo 44 članov.
Letošnje skupščine se je udeležilo 44 članov DOPPS. foto: Peter Legiša
Uvodnemu pozdravu in nagovoru predsednika DOPPS Rudolfa Tekavčiča so sledili slikoviti povzetki društvenih aktivnosti ter dosežkov v preteklem letu.
Leto 2014 v znamenju številnih raziskav
Spremljanje stanja in varstvo ptic ter njihovih habitatov sodijo med osrednje društvene dejavnosti, o dogajanju v preteklem letu je poročal Varstveno ornitološki sektor DOPPS, ki je s pomočjo številnih prostovoljcev uspešno izvedel mnogo popisov in raziskav. V okviru projekta SIMARINE-NATURA smo zaključili telemetrijo sredozemskih vranjekov in pripravili strokovne podlage predloga morskih območij IBA za sredozemskega vranjeka v Sloveniji. Z GPS oddajnikom smo opremili črno štorkljo – Frančka, ki nam je že pomagal razkriti kar nekaj tančic iz skrivnostnega življenja teh ptic.
Naravni rezervati – z ljubeznijo do narave
Leto 2014 je bilo prelomno za Naravni rezervat Škocjanski zatok, saj se je v oktobru začela že težko pričakovana gradnja objektov. Pod okriljem projekta LIVEDRAVA nastaja Naravni rezervat Ormoške lagune, kjer smo v preteklem letu izvedli in zaključili z urejanjem habitata, dovodom vode v lagune in vzpostavitvijo osnovne infrastrukture za obiskovalce. Bilo je opravljeno veliko dela, vendar ga prav toliko še čaka in s prav takšno vnemo smo stopili tudi v leto 2015.
V prostovoljstvu je moč
V preteklem letu smo na društvu ustanovili novo, Dolenjsko sekcijo, ki kot ostale sekcije z različnimi aktivnostmi vestno in s srcem skrbi za ozaveščanje ter spodbujanje ljudi do ohranjanja narave. Za širšo javnost smo skupaj izvedli 24 predavanj in 42 izletov, ki se jih je udeležilo 1.089 ljubiteljev ptic in narave. Ker se na društvu zavedamo, da “na mladih svet stoji” smo organizirali tudi dva tabora za mlade ornitologe in ornitološki vikend Pomurske sekcije.
Podelili smo priznanja v treh kategorijah
Zlati legat je nagrada, ki jo DOPPS podeljuje slovenskim ornitologom za najboljše delo s področja ornitologije objavljeno doma ali na tujem. Na letošnjem zboru članov smo Zlatega legata za delo objavljeno v letu 2013 podelili Davorinu Tometu, Alu Vrezcu in Dejanu Bordjanu, avtorjem knjige Ptice Ljubljane in okolice.
Nagrado Aviana 2014 je prejela Vaška skupnost Loka, ki je ustanovila društvo Gugo, kakor oni imenujejo veliko uharico, ki je namenjeno ohranjanju tradicionalnih izročil vasi in si gugota izbrali za simbol društva in vasi. foto: Peter Legiša
Priznanje Aviana za zgledno naravovarstveno dejanje, izvedeno samoiniciativno in nesebično, je letos prejela Vaška skupnost Loka. Vaščani Loke so se samoiniciativno zavzeli za ohranitev gnezdišča velike uharice nad vasjo in jo prepoznali kot vrednoto in razpoznavni znak vasi. Njihova opredelitev in zavzemanje pa za razliko od mnogih ni ostala le načelna in teoretična ampak se je kmalu pokazala s konkretnimi dejanji. Dosegli so, da se je nelegalno plezališče, ki bi lahko ogrozilo veliko uharico, zaprlo in da bodo klini odstranjeni. Prav tako so ustanovili društvo Gugo, kakor oni imenujejo veliko uharico, ki je namenjeno ohranjanju tradicionalnih izročil vasi in si gugota izbrali za simbol društva in vasi.
V tretji kategoriji “Ornitolog leta 2014” smo podelili dve priznanji, in sicer Mateju Gamserju za največje število opaženih in v spletno bazo NOAGS vnešenih vrst (kar 271), in Dejanu Bordjanu za največje število vnešenih opazovanj (preko 5.000).
Predstavili smo nov videospot o reki Dravi
Ob zaključku tokratnega letnega zbora članov smo zbranim predstavili videospot z naslovom Drava – darilo narave za vse generacije, ki je izšel v okviru projekta LIVEDRAVA, Obnova rečnega ekosistema nižinskega dela Drave v Sloveniji (LIFE11 NAT/SI/882). Videospot predstavlja življenje ob reki in dolgoletni trud članov in prostovoljcev društva za njegovo ohranitev, hkrati pa napoveduje izid kratkega dokumentarnega filma, ki bo izšel v septembru 2015.
Povzetke nekaterih dosežkov preteklega leta lahko preberete v publikaciji Letimo skupaj! – Naši dosežki v letu 2014, ki je izšla v začetku marca 2015.
Prisrčno vas vabimo, da se udeležite letnega zbora članov, ki bo v petek, 3. aprila 2015, ob 17:00, v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU), v Prešernovi dvorani, Novi trg 4, Ljubljana. Več informacij najdete na priloženem vabilu spodaj.