Vloga Slovenije pri preprečevanju nezakonitega lova ptic

V okviru projekta Safe Flyways: Ending the Illegal Killing of Birds in the Mediterranean smo v četrtek, 6. marca 2025, organizirali posvet z naslovom Vloga Slovenije pri preprečevanju nezakonitega lova ptic. Na posvetu se je zbralo 32 udeležencev, ki so prihajali iz praktično vseh organizacij v Sloveniji, ki imajo pri naslavljanju in preprečevanju nezakonitega lova ključno vlogo.

Na posvetu smo se s skupnim ciljem – izboljšanje zaznave in pregona tovrstnih kaznivih dejanj – srečali udeleženci iz sledečih organizacij iz Slovenije:

  • Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS),
  • Finančna uprava Republike Slovenije,
  • Generalna policijska uprava,
  • Inšpekcija za naravne vire in rudarstvo,
  • Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo,
  • Lovska zveza Slovenije,
  • Ministrstvo za naravne vire in prostor,
  • Okrožno državno tožilstvo Ljubljana in Koper,
  • Policijska akademija (Muzej Slovenske policije),
  • Veterinarska fakulteta UL,
  • Vrhovno državno tožilstvo RS,
  • Zavod RS za varstvo narave in
  • Zavod za gozdove Slovenije.

Posvet je z uvodnim nagovorim otvoril direktor Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), dr. Damijan Denac:

»Samo na območju Sredozemlja je letno ubitih 25 milijonov ptic. Čeprav je nezakonitega lova na ptice v Sloveniji v primerjavi s sosednjimi državami razmeroma malo, pa je Slovenija zaradi svoje geografske lege tranzitno zelo pomembna država za tihotapljenje nezakonito ulovljenih ptic. Naša dolžnost je, da prekinemo poti tihotapcev ptic in ustrezno kaznujemo akterje. Tu imamo veliko možnosti in lahko naredimo pomembno spremembo.«

V nadaljevanju smo prisluhnili kolegom, ki so nam več povedali o problematiki nezakonitega lova v Sloveniji, Evropi in Sredozemlju in tudi predstavili, kako se posamezne države soočajo s tovrstno problematiko.

Tilen Basle, varstveni ornitolog DOPPS, je izpostavil:

»Zakonit in nezakonit lov je še vedno ena glavnih groženj 1409 globalno ogroženim vrstam ptic, ki prizadene kar 38 % vrst in je večja grožnja pticam kot denimo urbanizacija in industrializacija. Tudi Slovenija ni nikakršna oaza pred nezakonitimi dejanji nad pticami. Ocenjujemo, da  je v Sloveniji letno ubitih ali nezakonito zadržanih med 3.500 in 52.000 ptic.«

V nadaljevanju je Tomaž Mihelič, varstveni ornitolog DOPPS, predstavil projekt WildLIFE Crime Acadamy, ki prinaša izjemno priložnost za izobraževanje o tovrstni problematiki tekom usmerjenih treningov, ki bodo potekali v Španiji:

»Cilj projekta je usposobiti 100 novih ekspertov v preiskavah kriminala nad prostoživečimi živalmi. Prinaša izobraževanja in treninge za 10 oseb z Slovenije in je odlična priložnost za izboljšanje pregona tovrstnega kriminala pri nas. Vabljeni, da me zainteresirani kontaktirate na tomaz.mihelic@dopps.si

Pridružil se nam je tudi dr. Giovanni Albarella vodja oddelka za lov in krivolov pri LIPU BirdLife Italija, ki nam je predstavil problematiko v Italiji:

»V Italiji imamo 7 t.i. črnih točk, kjer se zgodi 45 % vsega kriminala nad pticami v Italiji. Motivacija za ta dejanja je pogosto dobiček, saj se tako ulovljene ptice pogosto uporabljajo v dragih tradicionalnih jedeh, kot so Polenta e Osei (kremna polenta s pečenimi prepelicami, ščinkavci ali drozgi, začinjena z žajbljem), ki so nezakonite.«

Ob tem je izpostavil tudi, da se soočajo z enakim problemom kot v Sloveniji – prenizkimi kaznimi za tovrstna dejanja, ki akterje ne odvrnejo od tega početja.

Na daljavo se nam je iz Francije pridružila Ariane Samson-Divisia, vodja dejavnosti in splošnih operacij Evropskega foruma sodnikov za okolje. Ariane je tudi del razvojne ekipe orodja BIOVAL – praktičnega orodja za vrednotenje v naravi nastale škode na sodišču, ki nam ga je podrobneje predstavila na posvetu.

»Orodje BIOVAL je možno prilagoditi za posamezno državo in spodbujamo, da se le-to naredi tudi v preostalih evropskih državah oz. se razvije podobna metodologija. Orodje dobro deluje in se je že izkazalo kot učinkovito za doseg obsodbe proti kriminalu nad pticami na sodišču. Več o orodju in primerih si lahko preberete na spletni strani: biovaltool.eu

Nadaljevali smo s predstavitvijo dr. Jožeta Kozine, vrhovnega državnega tožilca Republike Slovenije, ki nam je predstavil izsledke analize desetletnega kazenskega pregona storilcev kaznivega dejanja nezakonitega ravnanja s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami.

»Znotraj celotnega števila živih bitij, ki so bile v okviru pregledanih kazenskih zadev evidentirane kot žrtve storilcev kaznivega dejanja iz 344. člena KZ-1, predstavljajo ptice kar 99 % vseh žrtev.« je povzel.

Tekom svoje predstavitve je izpostavil tudi probleme, ki se pojavljajo pri pregonu storilcev kaznivega dejanja in izkazal zadovoljstvo, da se na posvetu pogovarjamo o vrednosti živali. V Sloveniji namreč nimamo mehanizma kot je BIOVAL, nimamo denarne kazni za storilce in nimamo sistema, ki bi omogočal, da storilec povrne škodo, ki jo je povzročil naravi s svojim kaznivim dejanjem.

»V odnosu do živali so čustva enako pomembna kot razum. Dejstvo je, da je tako čustvo kot razum lahko ekstrem – to pa se mora združiti tudi v sodni dvorani.« je še dodal dr. Jože kozina in zaključil z mislijo Milana Kundra, Neznosna lahkost bivanja:

»Resnična človekova dobrota se lahko v vsej nedolžni goloti in neprisiljeni svobodi razodene le v odnosu do bitja, ki ne premore nobene moči. Edino pravo nravstveno preizkušnjo, zares temeljno (ki se godi tako globoko v nas, da se izmika našemu pogledu), prestaja človeštvo v odnosu do bitij, ki so mu izročena na milost in nemilost: v odnosu do živali. Tu pa je človek doživel temeljit polom, tako temeljit, da iz njega izvirajo vsi ostali.«

Nadvse zanimivim in poučnim predavanjem, je sledila še diskusija, ki sta jo otvorila dr. Jože Kozina in Benjamin Franca, vodja oddelka za premoženjsko kriminaliteto iz Generalne policijske postaje.

»Sivo polje pri okoljski kriminaliteti je veliko. Kadar je oškodovanec narava je problem – saj ta sama tega more prijaviti.« je izpostavil Benjamin Franca.

V nadaljevanju smo v diskusiji obravnavali ključne izzive pri zaznavanju in pregonu okoljskega kriminala. Aktivno smo sodelovali vsi udeleženci ter se strinjali, da je bil ta posvet odlično izhodišče za naše nadaljnje skupno delo pri reševanju te pereče problematike. Naslednji korak je, da voljo in energijo usmerimo v konkretne rešitve.

Srečanje prostovoljcev – Adriatic Flyway 4

V okviru projekta Adriatic Flyway 4, bomo v sredo, 26. 5. 2021, ob 17.00, organizirali drugo srečanje prostovoljcev.
Ker nam trenutne epidemiološke razmere v državi ne dopuščajo srečanja v živo, smo za vas pripravili spletni posvet tema katerega bo izboljšanje učinkovitosti sodelovanja med vladnimi in nevladnimi organizacijami s področja boja proti nezakonitemu kriminalu nad pticami.

V ta namen smo na posvet povabili tudi dva predavatelja mag. Uršulo Belaj, višjo kriminalistično inšpektorico specialistko s sektorja za splošno kriminaliteto Uprave za kriminalistično policijo Generalne policijske postaje ter podsekretarja Martina Golčerja, univ. dipl. prav. iz Inšpektorata RS za okolje in prostor.

Spletni posvet bomo izvedli preko video konferenčnega portala ZOOM na povezavi
https://zoom.us/j/97431333501?pwd=TzZyakhFKzZqTHRsK29lUkVla2Vxdz09 (Meeting ID: 974 3133 3501, Passcode: 233522).

Vabljeni, da se posveta udeležite, ter pripravite kakšno vprašanje, komentar ali samo misel za naša predavatelja.
Za uspešno odkrivanje in preganjanje nezakonitega lova in ubijanja ptic v Sloveniji je nujno medsebojno sodelovanje.
In Vi, dragi prostovoljci, ste ključ do uspešnega dela.

 

Kriminal nad pticami še vedno močno prisoten v Sloveniji

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) smo izdali drugo poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji za časovno obdobje med 1. januarjem 2000 in 31. decembrom 2019.

Na DOPPS-u se s problematiko nezakonitega lova in ubijanja ptic poglobljeno ukvarjamo zadnji dve leti. Dan za dnem se veča naše védenje o razsežnosti problema v Sloveniji, saj sistematično beležimo primere nezakonitih ravnanj. Tako smo za obdobje 2000–2019 ugotovili že 428 primerov in številka še kar raste. Primere beležimo za območje celotne Slovenije, a doslej smo jih največ zabeležili na območju Osrednje Slovenije, Podravja in na Obalno-Kraškem.

Na osnovi trenutnega poznavanja problematike, ki pa je še vedno nepopolno, ocenjujemo, da je v Sloveniji letno nezakonito ulovljenih ali ubitih 14.000–49.000 ptic. Največ je nezakonitega lova in ubijanja ptic z metodami lova, kot so npr. pasti, mreže, limanice, itd. (10.000–26.000 osebkov), sledi nezakonit lov s strelnim orožjem (4.000–23.000 osebkov) in zastrupljanje ptic (150–500 osebkov). Ocenjujemo, da je letno čez slovenske meje nezakonito pretihotapljenih 34.000–172.000 ptic.

V letu 2019 smo na službe, pristojne za preganjanje tovrstnega kriminala, skupaj vložili 43 prijav in sicer le za nedavne primere z zadostnimi dokazi ali utemeljenim sumom o nezakonitem ravnanju.
Skupno smo v letu 2019 nazaj v naravo po uspešni rehabilitaciji izpustili 32 ptic, ki so bile nezakonito ustreljene ali ulovljene in zadrževane v ujetništvu.

Primere nezakonitega lova in ubijanja ptic je zelo težko odkrivati, saj se dogajajo zelo razpršeno po Sloveniji. Prav tako pogosto takšna dejanja med ljudmi še vedno niso dojeta kot prekršek, ki bi ga bilo potrebno prijaviti. Zato še vedno veliko primerov nezakonitega lova in ubijanja ptic ostane neopaženih oziroma nezaznanih, tako da lahko z gotovostjo trdimo, da je število nezakonito ubitih ali ulovljenih ptic večje.
Iskreno upamo, da bomo s tem poročilom osvetlili in približali problematiko nezakonitega lova, ubijanja in zadrževanja ptic v Sloveniji širši javnosti ter tudi državnim institucijam, ki bi naj bile prva bojna linija v boju proti kriminalu nad pticami.

Naj Slovenija resnično postane varna oaza za ptice!

Sporočilo za javnost, 11.8.2020 (pdf)

Poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji, 2020 (pdf)

Kriminala nad pticami bistveno več kot smo mislili

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo izdali poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji za časovno obdobje med 1. januarjem 2000 in 31. decembrom 2018.

Doslej smo verjeli, da je Slovenija nekakšna oaza, kjer so ptice selivke varne pred nezakonitim ubijanjem. Sploh če se primerjamo s sosednjo Italijo in balkanskimi državami, kjer je kriminal nad pticami vsesplošno razširjen. A pričujoče poročilo kaže, da je kriminala nad pticami bistveno več, kot smo verjeli doslej.

Na osnovi trenutnega poznavanja problematike, ki pa je še vedno nepopolno, ocenjujemo, da je v Sloveniji letno nezakonito ulovljenih ali ubitih 11.000–50.000 ptic.

V obdobju od leta 2000 do 2018 smo zabeležili 262 primerov nezakonitega ravnanja. Največ je bilo primerov nezakonitega zadrževanja in trgovine s pticami. Na udaru so predvsem ptice pevke, ki se jih lovi in zadržuje v kletkah. Kaže, da je lov ptic pevk v Sloveniji zelo razširjen predvsem v zahodnem in osrednjem delu države. Velik je odstotek primerov nezakonitega lova na ptice s strelnim orožjem, kjer so žrtve predvsem ribojede vrste ptic ter ujede in sove.

Zabeležili smo tudi 39 primerov lovljenja ptic s pastmi, na mreže in limanice. Tukaj so glavne žrtve manjše ptice pevke ter ujede. Ravno na slednje je precej razširjen lov s pastmi. Čeprav poteka v manjšem obsegu, je glede na prizadete vrste izjemno problematičen.

Iskreno upamo, da bomo s tem poročilom osvetlili in približali problematiko nezakonitega lova, ubijanja in zadrževanja ptic v Sloveniji širši javnosti ter tudi državnim institucijam, ki bi naj bile prva bojna linija v boju proti kriminalu nad pticami.

Sporočilo za javnost

Poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji za obdobje 2000 – 2018