Katere so bile najštevilčnejše #Ptice okoli nas v letu 2020?

Najštevilčnejše vrste ptic v zadnjih enajstih letih.

Zadnji teden januarja smo že dvanajsto leto zapored skupaj preštevali ptice, ki se zadržujejo v bližini naših domov. Zbrane podatke smo obdelali in za vas pripravili poročilo. Katerih ptic je bilo največ? Poglejmo!

Vrabec, sinica in siva vrana

Na prvem mestu in tako najštevilčnejša vrsta je bila v letošnjem letu domači vrabec, katerih ste našteli kar 3055. Temu je po številu sledila velika sinica z 2229 opazovanimi osebki in siva vrana z 1566 osebki. Vse tri vrste so po številu opazovanih ptic predstavljale kar 40 % vseh opazovanih ptic. Trem najštevilčnejšim so sledili domači golob, poljski vrabec, ščinkavec, lišček, kos, plavček in sraka.

Domači vrabec je po številu opazovanih osebkov na prvem mestu že od samega začetka akcije Ptice okoli nas. Slednje ni presenetljivo, saj se štetje osredotoča na naselja, kjer pa so vrabci najbolj »domači«. Zato jih tudi imenjujemo domači vrabci! Vrabcem naša bivališča predstavljajo zavetje, vrtovi, zelenice in ulice pa jim nudijo obilo hrane. Hkrati so vrabci zelo družabna vrsta, ki se rada zbira v jate, zaradi česar so danem okolju še uspešnejši. Več oči več vidi!

Iz podobnih razlogov kot pri domačem vrabcu, najdemo na tretjem mestu sivo vrano. Vrane so zelo pametne in se znajo soočiti z mnogimi izzivi. Najverjetneje jim mesta ustrezajo tudi zato, ker po njih ne morejo streljati lovci, saj je siva vrana na žalost še zmerom lovna vrsta. Preberi več o sivi vrani …

Velika sinica se je vrsta, ki je vajena bližine ljudi, kljub temu pa se bolje počuti na območjih, ki premorejo vsaj nekaj dreves. Največ ste jih našteli tisti, ki ste ptice opazovali v bližini gozda, zelo rade pa so obiskale tudi krmilnice.

Rezultati akcije Ptice okoli nas v letu 2020 (pdf)

Akciji Ptice okoli nas se je v letu 2020 pridružilo 1027 opazovalcev. Še posebej nas veseli, da je med temi veliko otrok, ki se akciji pridružijo v okviru pouka. Letos je bilo takšnih kar 689 iz 38 različnih osnovnih šol in vrtcev. Ptice so najbolj pridno preštevali v Vrtcu Tezno Maribor (56 sodelujočih), Osnovni šoli Koper (37 sodelujočih), Osnovni šoli Slivnica pri Celju (37 sodelujočih), Osnovni šoli Ledina (36 sodelujočih) in Biotehniškem centru Naklo (33 sodelujočih). Zahvaljujemo se vsem sodelujočim, predvsem pa vzgojiteljem in profesorjem, ki so mlade spodbudili k opazovanju ptic.


Ptice bodo okoli nas tudi v letu 2021

Opazovanje ptic je enkratna prostočasna dejavnost, katero lahko izvajamo tudi v neposredni bližini doma. Ker nas zelo zanima, katere (in koliko) ptice opazite pri vas doma, Vas vabimo k sodelovanju v akciji Ptice okoli nas.

Akcija Ptice okoli nas bo v letu 2021 potekala ob ponedeljka, 25. do nedelje, 31. januarja. V tem tednu si morate enkrat vzeti pol ure časa in opazovati ptice na poljubni lokaciji. To je lahko v okolici doma, ob ptičji krmilnici, na krajšem sprehodu po parku ali po vasi. Zabeležite samo največje število ptic iste vrste, ki jih vidite hkrati (tako preprečite večkratno štetje istih ptic). Svoja opazovanja nam nato sporočite do konca februarja preko e-obrazca, ki ga najdete na spletni strani ptice.si, kjer najdete tudi vse dodatne informacije in gradiva (letak, plakat), ki vam bodo v pomoč pri opazovanju.

#PticeOkoliNas v letu 2018

Številčnost nekaterih bolj številčnih vrst ptic v zadnjih desetih letih.

Zahvaljujoč Vam smo letos že deseto leto zapored zbirali podatke o naših pogostejših vrstah ptic, ki se zadržujejo v bližini naših domov. Ti podatki so ključni, saj nam pokažejo vrste ptic, ki so potrebne naše pomoči in tiste, ki jim dani pogoji zelo ustrezajo. Na ta način lahko ukrepamo tam, kjer je to najbolj potrebno.

Pridobivanje podatkov z vašo pomočjo pa ima še eno veliko prednost in to ste vi. Z akcijo vam želimo približati svet ptic in vas opomniti, da za sodelovanje v raziskavi ne potrebujete biti ornitolog. Vi ste naš najboljši raziskovalec urbanih ptic, saj so te povsod okoli nas!

Letos vam bomo razkrili 10 najštevilčnejših ptic, ki ste jih opazovali v okolici svojega doma. Na prvem mestu je že mnogo let neomajno domači vrabec in tudi to leto ni bilo nikakršna izjema. Na drugo mesto se je iz lani petega povzpel domači golob, od koder je izrinil veliko sinico, ki je letos zasedla tretje mesto.

Rezultati akcije Ptice okoli nas v letu 2018 (pdf)

Vrabci ponovno na vrhu

Tudi letos ste prešteli največ domačih vrabcev, ki na samem vrhu zasedajo že skoraj od samega začetka akcije leta 2009. Te značilno glasne in družabne ptice so zasedne že skoraj večino sveta in se odlično počutijo tako v mestnih centrih kot na deželi. Kljub temu so ornitologi (in opazovalci kot ste vi) ponekod v zahodni Evropi zaznali ogromen upad te vrste, zato nadaljno spremljane populacije te vrste nikakor ni odveč!

Golobi pridobili nekaj mest

Na drugem mestu so letos »pristali« domači golobi. So bližnji sorodniki skalnega goloba in če se ozremo po mestu, res niso izbrali zelo drugačena življenskega prostora. Hiše, bloki in stolpnice resnično spominjajo na skalne stene! Kljub hrupu vozil in ljudi se očitno dobro znajdejo in jim obilica dostopne hrane (ki jo zavržemo ljudje!) še kako tekne. Življenje zmerom najde pot!

Iz gozda v mesto

Velika sinica je bila zmerom zelo številčna vrsta v bližini naših bivališč. V poletnih mesecih jo v samem mestnem centru najdemo nekoliko težje, vendar se našim bivališčem približa v zimskih mesecih, ko ljudje pticam ponudijo obilo hrane. Kjub temu, da je tipična gozdna vrsta, pa gnezdenja v luknjah zgradb, poštnih nabiralnikih in pod žlebovi niso nikakršno presenečenje!

Zanimivosti

Tudi na repu seznama je bilo zanimivo, kjer se je nanizalo nekaj zanimivih vrst. Opazovali ste naprimer velikega srakoperja, krivokljuna, sokola selca, lesno sovo, malo uharico, povodnega kosa in beločelo gos. Sledna pa ni bila edina predstavnica gosi, saj je omembe vredno tudi opazovanje jate 60. sivih gosi.

Mladi raziskovalci narave

Akciji Ptice okoli nas se je v letu 2018 pridružilo kar 1442 ljudi. Kar nas še posebej razveseljuje je dejstvo, da ptice opazuje veliko število mladih, katere pa k opazovanju velikokrat spodbudijo prav v šoli. V preštevanju ptic je tako sodelovalo 46 izobraževalnih ustanov, izmed katerih pa so po številu navdušenih učencev izstopale tri in sicer OŠ Lucija (139 učencev), OŠ Gorišnica (105 učencev) in OŠ Predoslje (89 učencev). Zahvaljujemo se vsem sodelujočim, OŠ Lucija pa si je za izjemen trud prislužila obisk ornitologa na šoli in gnezdilnico za ptice, ki jo bodo lahko namestili v okolico šole. Bravo!


#Ptice okoli nas bomo preštevali tudi v letu 2019

Če so vas rezultati akcije v letu 2018 navdušili predlagamo, da se nam v prihodnjem pridružite. Se vam zdi zamisel enkratna, vendar ste skeptični, ker ptic ne poznate dobro? Brez skrbi, za vas smo pripavili letak in plakat s pogostimi vrstami ptic, ki vam lahko pomagata pri določanju ptic, kot tudi pri beleženju podatkov. Elektronsko verzijo najdete na spletni strani ptice.si, fizični izvod pa si lahko zagotovite v pisarni društva v Ljubljani in Kopru ter na društvenih dogodkih. Sedaj pa res več ni izgovora, da ne bi skupaj preševali ptic, kaj ne? Gremo v akcijo!

Akcija Ptice okoli nas bo v letu 2019 potekala ob ponedeljka, 21. do nedelje, 27. januarja. V tem tednu si morate enkrat vzeti pol ure časa in opazovati ptice na poljubni lokaciji. To je lahko v okolici doma, na ptičji krmilnici, na krajšem sprehodu po parku ali po vasi. Zabeležite samo največje število ptic iste vrste, ki jih vidite hkrati (tako preprečite večkratno štetje istih ptic). Svoja opazovanja nam nato sporočite do konca februarja prek e-obrazca, ki ga najdete na spletni strani ptice.si, kjer najdete tudi vse dodatne informacije.

 

5 najštevilčnejših vrst ptic

Še samo nekaj dni nas loči od akcije Ptice okoli nas, ki bo to leto že devetič zapored. Danes vam na podlagi vaših opazovanj preteklih osmih let predstavljamo najštevilčnejše vrste ptic, ki se pojavljajo v naseljih, na vrtovih in v parkih.

2017_19_1_domaci_vrabec_bormihelic

Foto: Bor Mihelič

1. Domači vrabec Passer domesticus
Domači vrabec je verjetno najbolje poznana ptica. To gre pripisati njegovi številčnosti in karakterju. So tiste brihtne ptice, ki glasno sčebetajo, v skupinah poletavajo naokoli in iščejo nekaj za pod kljun. Saj veste, več oči več vidi! Če bi jih opazovali dlje časa bi kaj hitro ugotovili, da so prava banda, ki včasih spominja na kakšne prizore iz starih vesternih filmov! Danes je domači vrabec, ki sicer izvira iz vzhodne Azije, človekov spremljevalec v naseljih od obale pa do gorskega sveta. V Sloveniji je zelo pogosta celoletna vrsta, v zadnjih desetletjih pa njegova populacija žal upada.

2017_19_1_velika_sinica_gregorbernard

Foto: Gregor Bernard

2. Velika sinica Parus major
Sinica je v primerjavi z vrabcem nekoliko bolj umirjena in samotarska. V bližini krmilnice se glasno oglaša, včasih tudi kakšno zapoje. Pogosto obiskuje krmilnice, kamor hitro smukne, odnese kakšno seme in ga na bližnjem drevesu poje. Kadar krmilnico zasede banda vrabcev se ona posluži pogače ali visečega sadja, saj vrabci takšnih akrobacij ne zmorejo! Velika sinica je največja in najpogostejša evropska sinica, ki ji ustrezajo razredčeni iglasti in listnati gozdovi, parki in vrtovi. Spomladi ji lahko pomagamo z namestitvijo gnezdilnice, pozimi pa je pogosta obiskovalka krmilnic.

2017_19_1_siva_vrana_gregorbernard

Foto: Gregor Bernard

3. Siva vrana Corvus cornix
Ste vedeli, da so vrane ene najbolj inteligentnih ptic in živali na svetu? Zelo rade se igrajo, pri iskanju in nabiranju hrane pa si lahko pomagajo z orodjem in prepoznavo kompleksnih vzorcev! Zato ni prav nič čudno, da so tako dobro prilagojene na življenje blizu ljudi. Kljub temu bi življenjski prostor sive vrane težko natančno opisali, saj živi skoraj povsod. Ni je le v obsežnih strnjenih gozdovih in visokogorju. Njihova prehrana je zelo pestra, najbolj pa jim tekne tista, ki jo za seboj pustimo ljudje. Prav zato so vrane celo zelo koristne, saj opravljajo vlogo komunalne službe!

2017_19_1_domaci_golob_evavukelic

Foto: Eva Vukelic

4. Domači golob Columbia livia domestica
Domnevno naj bi bil domači golob potomec udomačenega skalnega goloba (Columba livia), ki je v 11. stoletju gnezdil v hišah. Golobe je človek že od nekdaj gojil, jih imel za hrano ali pa jih je uporabljal za prenašanje sporočil, njihove iztrebke pa za kmetijske in tudi vojaške namene. Danes jih gojijo za tekmovanja in razstave. So zelo zaupljivi na mestnih trgih, tržnicah in v parkih, kjer jih ljudje hranijo. Ker golobi zlahka pridejo do hrane, jih v nekaterih evropskih velemestih gnezdi tudi po več tisoč. Pri nas so številčnejši v mestih, na podeželju pa veliko manj.

2017_19_1_scinkavec_gregorbernard

Foto: Gregor Bernard

5. Ščinkavec Fringilla coelebs
Ščinkavec je naša najmanjša in najpogostejša vrsta ščinkavca. Poleti njihovo petje odmeva po gozdovih in parkih, kjer samci označujejo svoje teritorije in privabljajo samice. V zimskih mesecih radi obiskujejo krmilnice, kjer pa se raje prehranjujejo na tleh pod krmilnico, kot v krmilnici sami. Če so v poletnih mesecih nekoliko bolj samotarski, pa se pozimi radi združijo v večje jate, ki lahko spominjajo na kakšno »vrabčjo bando«.

 

Medtem ko so vrste na prvih štirih mestih trdno zasidrane, si peto mesto ščinkavec pogosto deli, v nekaterih letih pa ga celo izpodrinejo kos, poljski vrabec, lišček ali plavček. Vse vrste se pogosto zadržujejo v bližini naših domov in redno obiskujejo krmilnice, zato je težko napovedati, kaj bo priesla letošnja zima. Najbolje, da slednje ugotovimo kar skupaj, kajne?

Pred nami je vikend, v ponedeljek pa gre zares! Lepo vas vabimo k udeležbi v tokratni akciji Ptice okoli nas, ki bo trajala od ponedeljka, 23. do nedelje, 29. januarja 2017. Vse kar morate storiti je, da si v tem tednu vzamete pol ure časa in opazujete ptice okoli svojega doma. Svojih opazovanj ne pozabite zapisat in nam jih kasneje sporočit. Navodila in informacije o akciji najdete TUKAJ.

Ptice okoli nas – kaj ste nam sporočili v letu 2016?

Številni ornitologi vestno opazujemo ptice okoli svojih domov, vendar se nam zmerom poraja vprašanje »Katere vrste opazujejo drugod?«. Prav zato se vsako leto v akciji »Ptice okoli nas« po pomoč obračamo na vas. Sporočite nam vaša opazovanja, mi pa vam obljubimo, da bomo vsa opazovanja povzeli in vam sporočili, katere ptice se pojavljajo okoli naših domov, dogovorjeno?

Da si boste lažje predstavljali, vam kar na tem mestu sporočamo, kako se je iztekla akcija »Ptice okoli nas« v letu 2016. Skupaj z nami je svoja opazovana delilo 781 ljudi. Še posebej navdušujoče je, da je ptice opazovalo veliko otrok v vrtcih in šolah. Ptice so tako v okviru akcije spoznavali v 31 vrtcih in šolah, sodelovalo pa je 525 učencev in učenk. Verjetno pa vas že zanima, kaj smo v tednu opazovanja opazili na naših vrtovih, balkonih in pakih, kaj ne?

2017_19_1_top3_ptice_2016

2017_19_1_stevilcnost2016

Številčnost nekaterih vrst ptic v naseljih v zadnjih osmih letih.

Skupaj smo našteli kar 10.182 osebkov, ki so pripadali 52 vrstam ptic. Najštevilčnejši in že vrsto let nepremagan je ostal domači vrabec, temu pa sta sledila siva vrana in velika sinica. Pa naj kdo reče, da rek »V številu je moč!« ne velja? Vrabci so prav lep dokaz, da jim prilagodljivost, iznajdljivost in sodelovanje deluje v prid!

Kot vsako leto, ste nam sporočili tudi nekaj zelo zanimivih opazovanj, ki so vredne omembe. Na Gorenjskem ste opazovali planinskega orla in sokola selca, medtem ko ste na Štajerskem odkrili prezimovališče malih uharic, kjer je »dopustovalo« 27 sov.

Bomo z opazovanji ptic v naši okolici nadaljevali? Dajmo!

Do pričetka letošnje akcije nas loči samo še nekaj dni! Več informacij najdete na tej POVEZAVI.

Ptice okoli nas v letu 2015

Ptice so živa bitja, katerim se skoraj ne moramo izogniti, kjer koli pač smo. Pa naj si bo to gozd, mlaka, velemesto, odprto morje ali podzemna jama. Ptice, tako kot ljudi, najdemo skoraj povsod! In kaj je boljši način za proučevanje ptic, kot pomoč vseh vas, ki se s pticami srečujete vsak dan v okolici doma, službe, na izletu ali počitnicah? Danes je vloga širše javnosti v raziskovalnih dejavnostih vse večja, hkrati pa vse pomembnejša. Z vsem dostopno tehnologijo in preprosto zastavljenimi raziskavami povsod po svetu skupaj ugotavljamo, kako se godi nam in organizmom okoli nas.

Z akcijo »Ptice okoli nas« želimo pridobiti podatke o številčnosti tistih vrst ptic, katere srečujemo skoraj vsak dan. Sodeluje lahko prav vsak, s tem pa želimo spodbuditi čut za naravo in nas nekoliko približati pticam. Kaj hitro boste spoznali, da poznate več vrst ptic, kot jih lahko preštejete na prste obeh rok!

Kaj ste nam sporočili v letu 2015?

V zadnjem tednu januarja 2015 smo skupaj že sedmič preštevali ptice v naseljih. Tokrat se je akcije udeležilo 995 opazovalcev. Opazovanje so organizirali v 30 vrtcih in šolah, kar je pritegnilo 639 otrok. Ti so tako imeli priložnost pobližje spoznati ptice in prispevati k raziskavi, ki temelji na tem, da je raziskovalec lahko prav vsak (angl. Citizen Science).

V enem tednu akcije smo skupaj prešteli 17.232 ptic, ki so pripadale 58 vrstam. Tri najštevilčnejše vrste so bile domači vrabec (Passer domesticus), velika sinica (Parus major) in siva vrana (Corvus cornix). Med zanimivejšimi in redkejšimi vrstami so izstopali brezovček (Carduelis flammea), planinska kavka (Pyrrhocorax graculus), srednji detel (Dendrocopos medius) in povodni kos (Cinclus cinclus).

Obširnejše poročilo o akciji Ptice okoli nas v letu 2015 si lahko preberete tukaj: Ptice okoli nas v letu 2015 (pdf)

TOP3_risbe

7 let štetji in opazovanj, 7 setov podatkov

Letošnje leto je bilo sedmo zapovrstjo, ko smo skupaj preštevali ptice okoli nas. Teh sedem let bi lahko na hitro strnili v nekaj kratkih ugotovitev, vendar se bojim, da bi morda kateri vrsti storili krivico. Morda se sedem let sliši veliko, vendar smo z raziskavo šele na začetku, se učimo, vadimo in pridobivamo znanje. Počakajmo še kakšno leto več, pa se bomo lahko ozrli nazaj in morda z zagotovostjo zatrdili »Velikih sinic je vsako leto več!«. Trenutno smo na zelo dobri poti, vaši podatki so vsako leto boljši ter bolj zanimivi, slednjih pa je tudi vsako leto več.

Na tem mestu se vsem, ki ste sodelovali v letošnji akciji lepo zahvaljujem za vaš trud in upam, da ste ob opazovanjih ptic neizmerno uživali. Tiste, katerim vam je branje tega poročila zbudilo zanimanje pa vabim, da se nam v akciji pridružite tudi prihodnje leto. Mi se že pripravljamo in kujemo nove načrte!

Ptice okoli nas bomo opazovali tudi v letu 2016

To zimo bo akcija potekala v tednu od ponedeljka, 25. januarja, do nedelje, 31. januarja 2016. Navodila in več informacij najdete na naši spletni strani v zavihku Ptice okoi nas. Vabljeni k sodelovanju!