Galebi Lariidae
Rečni galeb
(Chroicocephalus ridibundus)
Rečni galeb spada po velikosti med manjše galebe. Običajno poseljuje otoke in težko dostopne predele celinskih stoječih voda. Gnezdi tudi na majhnih in bolj onesnaženih umetnih telesih v bližini človeških bivališč. Podobno kot večina ostalih galebov je kolonijska gnezdilka in gnezdi v velikih kolonijah.
V Evropi je najbolj razširjena vrsta galeba. Rečni galeb je poleg rumenonogega in črnoglavega galeba edina vrsta galeba, ki gnezdi v Sloveniji. Redno gnezdenje pa je omejeno le na Ptujsko jezero, kjer je kolonija odvisna od umetnih gnezdišč, ki jih vzdržuje človek. Naravnih gnezdišč pri nas po postavitvi zadnje hidroelektrarne vrsta nima več.
Sivi galeb
(Larus canus)
Sivi galeb je srednje velik, lepo grajen galeb z belo okroglo glavo, rumenim kljunom in črnimi očmi. Vrsta gnezdi na sipinah priobalnih travnikov, na barjih in na skalnatih čereh ter majhnih otokih v bližini obale. Njegova gnezdišča so večinoma v severni in zahodni Evropi.
V Sloveniji se sivi galeb pojavlja le kot prezimovalec. Najlažje ga bomo opazili v jatah drugih galebov, na obali in večjih vodnih telesih.
Črnoglavi galeb
(Ichthyaetus melanocephalus)
Črnoglavi galeb sodi med majhne črnoglave vrste galebov. Odrasli osebki v svatovskem perju se od podobnih rečnih galebov ločijo po močnejšemu kljunu koralno-rdeče barve, popolnoma črni »kapuci« na glavi (ki je pri rečnemu čokoladno-rjava) in popolnoma belih krilih. Ta pretežno stepska vrsta poseljuje predvsem plitve lagunske otoke na črnomorski obali, v notranjosti evropske celine pa je redkejša.
Črnoglavi galeb se v Sloveniji v največjem številu pojavlja ob morju in sicer v času pognezditvene disperzije. V tem obdobju se najprej odrasli, nato pa še mladi osebki za nekaj tednov ustavijo na naši obali, ki je na poti med njihovimi gnezdišči ob Črnem morju in glavnimi prezimovališči v Tirenskem morju. V Sloveniji je zelo redka gnezdilka, ki v majhnem številu gnezdi na Ptujskem jezeru.
Rumenonogi galeb
(Larus michahellis)
Rumenonogi galeb je tipičen predstavnik velikih galebov. V odraslem obdobju ima sivo obarvan hrbet, rumene noge in kljun ter črno-bele konice kril. Na spodnji strani čeljusti kljuna ima rdečo piko, ki služi mladičem, da prepoznajo svoje starše.
Rumenonogi galeb naseljuje večji del južne in srednje Evrope, najbolj pogost pa je na obalah Sredozemlja. V Sloveniji je sprva gnezdil le ob morju, v recentnem času pa je razširil svoj areal tudi v osrednji in severovzhodni del države. Za gnezdišča v notranjosti Slovenije je značilno, da se nahajajo predvsem na plitvih strehah poslopij. Največja kolonija je v Sečoveljskih solinah, kjer pa je številen tudi v pognezditvenem obdobju in preko zime. Rumenonogi galebi, ki se v velikem številu zbirajo jeseni in pozimi na štajerskih zadrževalnikih, najverjetneje izvirajo iz gnezdišč ob Črnem morju.
Mali galeb
(Hydrocoloeus minutus)
Mali galeb je najmanjša vrsta galeba v Evropi. Z elegantnim in okretnim načinom letenja je zelo podoben močvirskim čigram. Nenehno strmoglavlja na vodno površino in iz nje pobira žuželke. Značilni so tudi majhen črn kljun, črna »kapuca« na glavi in črna spodnja stran peruti.
Gnezdišča malega galeba najdemo predvsem v vzhodni Evropi in Skandinaviji. Gnezditveni prostor so povečini plitka, s hranili bogata jezera. Zunaj gnezditvenega obdobja se pojavljajo na večjih jezerih v notranjosti Evrope ali na odprtem morju. V Sloveniji je mali galeb redna a maloštevilna selivka (predvsem spomladi), ki redkeje tudi prezimi.