Pevke Prunellidae
Siva pevka
(Prunella modularis)
Siva pevka je prebivalka listnatih in iglastih gozdov z bogato podrastjo, najraje pa ima goste sestoje mladega smrečja ali rušja nad gozdno mejo. Veliko časa preživi na tleh, kjer prihuljeno stika za žuželkami ali semeni.
Ta vrsta ima mešano paritveno strategijo, saj je pri njej možno enoženstvo, mnogoženstvo in mnogomoštvo. V obdobju, ko je hrane dovolj, ima samec večje območje. Z njim lahko zajame območji ene ali dveh samic, s katerima se pari. Če je hrane malo, se lahko v območju samice znajdeta dve majhni območji samcev. Takrat se samica pari z obema samcema, ki jo hranita.
Kot gnezdilka je v Sloveniji pogosto razširjena v alpskem, predalpskem in dinarskem svetu. V zimskem času in na selitvi (predvsem jesenski) je pogosta po celi Sloveniji, kjer se pojavlja tako v gozdu kot tudi v parkih in vrtovih.
Planinska pevka
(Prunella collaris)
Planinska pevka prebiva nad gozdno mejo na okoli 1600 metrov nadmorske višine. Najraje živi na visokogorskih skalnatih travnikih. Ni izrazito plašna vrsta, zato se pogosto zadržuje v bližini planinskih koč in bivakov. Prehranjuje se večinoma s pajki in žuželkami, pozimi pa tudi s semeni. Veliko gnezdo iz travnatih bilk in mahu, ki je osnovni gradbeni material, splete samica, ki prav tako tudi sama vali jajca. Samec se ji pridruži šele pri hranjenju in vzgoji mladičev.
Planinska pevka je večja od svoje bližnje sorodnice sive pevke, ki je tudi pogostejša in živi v gorskem svetu v pasu ruševja. Od nje se planinska pevka razlikuje tudi po grahasto črno-belem grlu.
V Sloveniji gnezdi v Julijskih Alpah, Karavankah in Kamniško-Savinjskih Alpah, kjer je dokaj pogosta vrsta visokogorja. V zimskem času se večina planinskih pevk odseli na nižje nadmorske višine. Manjše jate prezimujočih planinskih pevk je tako moč opazovati na kraških ostenjih.