Plamenci Phoenicopteridae
Plamenec
(Phoenicopterus roseus)
Plamenec je značilna in nezamenljiva vodna ptica sredozemskih mokrišč. Ima izjemno dolg vrat in dolge noge, kljun pa je »čevljaste« oblike. Mladi osebki so sivo-rjavi, kasneje pa črno-beli. Odrasli osebki pridobijo značilno rožnato barvo nog, kljuna in perja s prehrano – v slanih mokriščih se hranijo z rožnato pigmentiranimi rakci. Odrasli imajo tudi živordeče obarvane peruti, kar je dobro vidno predvsem v letu.
Vrsta prebiva v obalnih, slanih in polslanih mokriščih s plitvo vodo. Gnezdi kolonijsko, v večjem številu na le nekaj lokaliziranih mestih ob obalah Sredozemskega morja.
Plamenec je vrsta, ki je do nedavnega veljala za redkost v Sloveniji. V zadnjih dveh desetletjih se je vrsta pri nas začela pojavljati vse bolj redno, predvsem v obalnih mokriščih. Danes lahko manjše do srednje velike jate plamencev v Sečoveljskih solinah pričakujemo skozi vse leto. Občasno se vrsta pojavi tudi v Strunjanskih solinah in Škocjanskem zatoku. Razlog za vse pogostejše pojavljanje v Sloveniji je porast gnezdečih populaciji plamenca v mokriščih ob delti Pada in v Beneški laguni v Italiji.