JESENSKI SVET PTIC
V preteklih dneh je izšla jesenska številka Sveta ptic, ki ima nekoliko poudarka na selitvah ptic in na rekah. Poljudni članek nas popelje v svet ptičjih selitev, ki so ključni mehanizem za preživetje številnih vrst ptic.
Nadalje poročamo o renaturacijah izvedenih na reki Muri v sklopu projekta Natura Mura. Portret ptice nam predstavlja ribjega orla, prav posebno ujedo, ki jo lahko z nekaj sreče v tem času opazujemo tudi v Sloveniji.
Brata Axel in Ario Drioli nam v intervjuju pripovedujeta o njunem zanimivem potovanju za pticami selivkami in prizadevanju za popularizacijo narave v širši javnosti.
V rubriki Skozi objektiv nam svoje fotografsko delo predstavlja Duša Vadnjal, ki ptice najraje fotografira v obalnih mokriščih.
V poglobljenem prispevku na temo poplav se lahko seznanimo s potekom izvajanja ukrepov na slovenskih rekah in o možnih alternativah inženirsko-gradbeniškemu pristopu k problemu. Pravo nasprotje naših vodotokov pa je skorajda neokrnjena reka Vardar v Severni Makedoniji, kjer smo spomladi popisovali ptice in o kateri lahko preberete v posebnem prispevku.
Rubrika Iz ornitoloških raziskav obravnava raziskavo razširjenosti in ekologije srednjega detla v jugozahodni Sloveniji. Poročamo tudi o Mladinskem ornitološkem raziskovalnem taboru, ki se je po desetih letih ponovno vrnil na Goričko in o nagradi Rada Smerduja, ki jo je DOPPS prejel zaradi izjemnega prispevka k varstvu narave v Sloveniji.
Za obogatitev tokratne številke poskrbijo tudi Ornitološki potopis iz Šrilanke, Prigoda o črnoglavih muharjih na Kozjanskem, Jesenska opazovanja v bukovem gozdu in številne krajše vsebine, vključno z novicami DOPPS.
Želim vam prijetno branje!
Domen Stanič, urednik revije Svet ptic
Kazalo
- 4: Ptice naših krajev
- 6: Čudo narave, ki vrti ptičji svet
- 11: Srednji detel – vse pogostejša gozdna vrsta jugozahodne Slovenije?
- 12: Reka Mura dobiva naravno podobo
- 15: Skrivnostna fotografija
- 16: Ribji orel
- 18: S pomočjo tehnologije ljudem približujeta čar ptičje selitve
- 22: Jesenska opazovanja v naravi
- 24: Raziskovalna škatla – gozd
- 26: Moja srečanja v obalnih mokriščih
- 28: Program predavanj, izletov in akcij DOPPS
- 34: Spopadanje s poplavami: proti naravi ali z njo?
- 38: Popis ptic Vardarja
- 40: Mladi ornitologi so raziskovali Goričko
- 44: DOPPS prejel najvišje odlikovanje države na področju ohranjanja narave
- 46: Šrilanka – ornitološko potepanje po budovi solzi
- 50: Zagonetke črnoglavih muharjev na Kozjanskem
- 52: Novice DOPPS
- 59: Novo leto, novi rekordi – popis bele štorklje 2024
PDF revije Svet ptic, leto 2024, letnik 30, številka 03.
Elektronska različica revije bo dostopna tudi v Arhivu revij Svet ptic.
POLETNI SVET PTIC
Tokratna poletna številka Sveta ptic je tematska, saj je posvečena vsebinam, s katerimi se ukvarjamo v projektu LIFE FOR SEEDS. Na svoj račun boste zato prišli predvsem ljubitelji rastlin.
V poljudnem članku vam predstavljamo rastlinske semenske banke, ki skrbijo za ohranitev rastlinskih vrst in so rešilna bilka za vrste, ki jim v prihodnosti v svojem naravnem okolju grozi izumrtje. Posvečamo se tudi pereči problematiki izginjanja vrstno bogatih travnikov na območjih Natura 2000 v Sloveniji in s tem povezanim upadom številnih vrst travniških ptic. Kolegi s Kmetijskega inštituta Slovenije, naši partnerji v projektu LIFE FOR SEEDS nam predstavljajo različne metode čiščenja in dela s semeni za potrebe vzpostavitve semenske banke in izkušnje, ki so jih pridobili med izobraževanjem v največji rastlinski semenski banki na svetu.
Pripravili smo tudi intervju z Brankom Bakanom, biologom in naravovarstvenikom, ki že desetletja strastno raziskuje biodiverziteto Prekmurja. V prispevku o invazivnih tujerodnih rastlinah boste izvedeli kako le-te negativno vplivajo na ptice kmetijske krajine. Portret ptice je tokrat posvečen kobiličarju, skrivnostnemu in vse bolj ogroženemu prebivalcu zaraščajočih se vlažnih travnikov.
V rubriki Skozi objektiv vam predstavljamo rastlinske portrete biologa Jošta Stergarška, ki svojo ljubezen do fotografije združuje z ljubeznijo do botanike. Tudi Ornitološki potopis je v tej številki nekoliko botanično obarvan, saj obravnava bogato ptičjo in botanično raznolikost Cipra – otoka na pragu Azije. Na koncu se lahko seznanite tudi z delovanjem nove aplikacije za beleženje terenskih opazovanj na mobilnem telefonu, ki smo jo pred nedavnim razvili na DOPPS-u.
Za popestritev poletne številke revije poskrbijo še prigode s terenov nabiranja semen, skrivnostna fotografija, botanična pobarvanka z uganko, društvene novice in še kaj.
Naj bo to v hribih, na morju ali nekje vmes, želim vam miren poletni oddih in prijetno branje!
Domen Stanič, urednik revije Svet ptic
Kazalo
- 4: Ptice naših krajev
- 6: Rastlinske semenske banke – zanimivosti preteklosti, nuja sedanjosti in rešilne bilke prihodnosti
- 12: Komu zvoni? Vsekakor vrstno bogatim travnikom na območjih Natura 2000!
- 14: Čiščenje in delo s semeni na Kmetijskem inštitutu Slovenije
- 16: Branko Bakan – biolog in naravovarstvenik s srcem in dušo
- 19: Invazivne tujerodne rastline: grožnja pticam kmetijske krajine
- 20: Kobiličar
- 22: V cvetju
- 25: Prigode med nabiranjem semen v okviru projekta LIFE FOR SEEDS v Triglavskem narodnem parku
- 28: Na travniku
- 30: Pomen poznavanja biologije vrst pri delu s semeni ali kaj sva se naučili v Milenijski semenski banki
- 34: Ciper – ornitološko-botanično potovanje na prag Azije
- 38: Srečanje kosca in nabiralk
- 40: Z novo aplikacijo Ptice do hitrega in učinkovitega beleženja opazovanj
- 44: Novice
PDF revije Svet ptic, leto 2024, letnik 30, številka 02.
Elektronska različica revije bo dostopna tudi v Arhivu revij Svet ptic.