25 LET OPAZOVANJA SKRIVNOSTI
GNEZDENJA BELOVRATIH MUHARJEV
// Martin Gorišek
K nam v Lokavec pri Rimskih Toplicah se že od leta 1995 vrača par belovratih muharjev (Ficedula albicollis), zadnja štiri leta pa celo dva para. V našem visokodebelnem sadovnjaku vsako pomlad obesim gnezdilnice, na jesen pa jih očistim, razkužim in shranim. Večino gnezdilnic pripravim zgodaj spomladi, okoli desetega aprila pa na razdalji sto metrov privežem na drevo tudi gnezdilnici za omenjena para belovratih muharjev. V naše kraje se najprej vrnejo samci, kak teden za njimi pa še samice. Njihov obred opazovanja praznih gnezdilnic je nadvse zanimiv. Med samcema včasih pride do pretepa, ne moti pa ju gnezdenje sinic in drugih vrst ptic med njunima gnezdilnicama.
SAM V ČASU GNEZDENJA
Leta 1995, ko je par prvič gnezdil pri nas, je samica izginila in samec je v suhem in toplem vremenu sam nadaljeval s krmljenjem ter uspešno vzgojil mladiče. Prišlo je tudi leto, ko ne prvi ne drugi par ni mogel vzgojiti mladičev – to so bili deževni, hladni dnevi. Leto 2013 je bilo takšno. Parček je nekaj dni žalostno posedal okrog gnezdilnice, in ko sem jo odprl, so bili v njej mrtvi mladiči z gosenicami v kljunih. Leta 2019 je proti koncu gnezdenja samica spet izginila. Vreme je bilo deževno in samec je le s težavo krmil zarod. Na tla blizu gnezdilnice sem nastavljal trotovsko zalego iz čebeljega panja in samec je sveže žerke v tistih hladnih dneh pridno nosil lačnemu zarodu. Uspešno je vzgojil vseh šest mladičev.Istega leta (2019) me je poklical znanec, da v gnezdilnico, ki je pritrjena na stari kmečki hiši, gradivo znaša sivorjav ptič, črno-bel pa ga iz bližine samo opazuje in pôje. Ob ogledu sem se kar začudil, saj doslej še nisem opazil, da bi belovrati muharji gnezdili tudi v gnezdilnicah, pritrjenih na hišah. To je bila tudi neobičajno pozna gnezditev, saj so po pripovedovanju lastnika mladiči iz gnezdilnice zleteli šele proti sredini julija.
DODATNA POMOČ
Leta 2020 se je paru, ki je gnezdil v gnezdilnici v sadovnjaku, občasno pridruževala še ena samica belovratega muharja in včasih mladičem tudi prinašala hrano. Večkrat sem celo videl, kako jo je »glavna« samica odgnala. Vedno je bila pri gnezdilnici istočasno samo ena samica. Samca pa izmenična prisotnost dveh samic ni motila. Družno so uspešno vzgojili šest mladičev.
Ko sem vsa ta leta opazoval gnezdenja belovratih muharjev, sem pri samcih ugotovil kar nekaj podrobnosti. Njihovo kitično petje se je med njimi nekoliko razlikovalo, pa tudi obarvanost perja je bila v določenih odtenkih različna. Samci so zelo različno sodelovali pri krmljenju mladičev. Nekateri so – podobno kot samice – vztrajno nosili hrano, bili pa so tudi takšni, ki so večino krmljenja prepustili kar samicam in se le nekajkrat na dan pojavili pri gnezdilnici.
Glede na opisane dogodke bi lahko zaključil, da je v nekaterih primerih podobnost med pticami in nami kar očitna, le da mi pri ohranitvi planeta v popolnosti zaostajamo za njimi.
Vabljeni k ogledu kratkega filma »ovdovelega« samca belovratega muharja, ki nabira trotovsko zalego.