Štajerska sekcija
Štajerska sekcija je bila ustanovljena marca leta 1989. Smo najstarejša sekcija DOPPS in delujemo na severovzhodu Slovenije na širšem območju Štajerske. Aktivnosti članov društva na tem območju segajo že daleč pred čas ustanovitve sekcije in so pomembno prispevale k oblikovanju naravovarstvene zavesti tukajšnjih ljudi.
Člani sekcije vsako leto organiziramo uspešne naravovarstvene akcije, kot je čiščenje sten za breguljko, ter številna predavanja, izlete in raziskovalne tabore. Z našim delom povezujemo in izobražujemo ljudi ter v njih vzbujamo smisel in čut za naravo.
Kontakt
Eva Horvat, predsednica sekcije
E-pošta: eva.horvat3@gmail.com
Telefon: 041 324 131
Forum sekcije: stajerci_dopps@googlegroups.com (za pridružitev kontaktirajte predsednico sekcije)
Aktivnosti sekcije
Aktivnosti sekcije v letu 2014
Predsednik: Tilen Basle, podpredsednik: Matjaž Premzl
Aktivnosti Štajerske sekcije so se ponovno vrtele okoli LIFE + projekta LIVEDRAVA, ki je za naše člane in prostovoljce odprl mnoge priložnosti. V Ormoških lagunah smo izvedli več delovnih akcij in tako pripomogli k nastajanju naravnega rezervata, prav tako pa smo opravili vse redne akcije, ki jih opravljamo že vrsto let; čiščenje rečnih brežin za breguljko in vodomca ter urejanje gnezditvenih otokov za navadno čigro in rečnega galeba na Ptujskem jezeru.
Na akcijah so ponovno sodelovali študentje Fakultete za naravoslovje in matematiko v Mariboru, ki so tako pobližje spoznavali naravovarstvo v praksi. Ob akciji čiščenja sten za breguljko so posneli in pripravili tudi kratek film, ki prikazuje naše delo in trud prostovoljcev za ohranitev te vrste pri nas. Film z naslovom Urejanje gnezdišč breguljke si lahko ogledate na našem YouTube kanalu DOPPS – BirdLife Slovenia.
Aktivnosti sekcije v letu 2013
Predsednik: Tilen Basle, podpredsednik: Matjaž Premzl
V letu 2013 je glavnina dogodkov na Štajerskem potekala v okviru projekta LIVEDRAVA. Pri tem so pomagali številni člani sekcije in prostovoljci, predvsem študentje Fakultete za naravoslovje in matematiko v Mariboru.
Sodelovali smo tudi pri zimskem štetju vodnih ptic in redno spremljali stanje populacij nekaterih ogroženih vrst ter vodnih ptic na večjih vodnih telesih. Na Perniškem jezeru smo postavili poskusno platformo za gnezdenje navadne čigre, ki se je prav kmalu izkazala za uspešno – na njej je že gnezdil prvi par!
V nakupovalnem središču Europark Maribor smo postavili fotografsko razstavo mladih ornitologov ter organizirali izlete in predavanja ter naravoslovne dneve, s katerimi smo popestrili pouk biologije na osnovnih šolah.
Aktivnosti sekcije v letu 2012
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Na SV Slovenije smo leto začeli s popisovanjem mokožev na ptujskih Studenčnicah, štetjem hrvaškega dela prezimujočih vodnih ptic na reki Dravi do Dubrave (skupaj več kot 50.000 osebkov) in slovenskim delom januarskega štetja vodnih ptic.
Preverili smo lokacije za veliko uharico, s čimer smo registrirali 16 pojočih samcev in našli 6 novih gnezd. Organizirali smo tudi spremljanje selitve lunjev in drugih vrst na zadrževalniku Medvedce. Sodelovalo je 31 popisovalcev, ki so prešteli približno 52.000 selečih se ptic, od tega 1.077 rjavih, 385 pepelastih in 4 stepske lunje.
Ponovili smo popis rjavih srakoperjev v Šturmovcih, kjer smo našli zgolj 11 gnezdečih parov – še leta 1992 je tu gnezdilo 172 parov. Zgodaj poleti smo prešteli bele štorklje, konec leta pa kot običajno zaključimo s popisom velikih srakoperjev, to leto že 13. zapovrstjo.
Na Štajerskem redno popisujemo Ptujsko jezero, Ormoško jezero, Ormoške lagune, zadrževalnik Medvedce, Požeg in Račke ribnike, Perniško jezero, Vrbje, jezero Teharje in jezero Žovnek. Pomembna novost je tudi projekt LIVEDRAVA, ki bo potekal na reki Dravi.
Vsako prvo sredo med oktobrom in marcem organiziramo predavanja, ki jih povprečno obišče 10–15 ljudi. Organizirali smo tudi pet izletov in na različnih dogodkih sodelovali s stojnicami, radijskimi oddajami ter časniki.
Aktivnosti sekcije v letu 2011
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Na Štajerskem smo začeli leto s tradicionalnim popisom mokožev, kateremu je sledil skupinski popis Meže. Za člane štajerske sekcije se je zimski popis vodnih ptic končal na Hrvaškem, kjer smo popis izvedli tudi na delu Drave med Varaždinom in Dubravo.
V okolici Celja smo popisali velike uharice in našli štiri nove pare. Na zadrževalniku Medvedce smo spremljali selitev ptic, kjer je bila sicer ciljna vrsta rjavi lunj. Zabeležili smo 480 rjavih lunjev, 60 ribjih orlov, med zanimivostmi pa so bili tudi žerjavi in močvirske uharice.
V okolici Ptuja smo izvedli še zadnje popise za Novi ornitološki atlas gnezdilk Slovenije. Pri Ptuju smo popisali tudi rjave srakoperje (13 parov, leta 1992 na istem območju 172 parov). Gnezda belih štorkelj smo popisali poleti.
Čez leto smo izvedli popise tudi na naslednjih območjih: zadrževalnik Medvedce, Ptujsko jezero, Ormoško jezero, Ormoške lagune, Požeg, Rački ribniki, Pernica, Vrbje, jezero Teharje. Čez leto smo organizirali redna predavanja in izlete za člane, izvedli delovne akcije v Ormoških lagunah, jeseni pa pokosili in uredili otoke na Ptujskem jezeru. Na teh otokih, ki so največje gnezdišče navadnih čiger in rečnih galebov v celinskem delu Slovenije, smo zanje spomladi pripravili gnezdišča.
Člani štajerske sekcije smo organizirali 3. Ptičariado, proti koncu leta pa smo izvedli še tradicionalni popis velikega srakoperja.
Aktivnosti sekcije v letu 2010
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Leto smo na Štajerskem začeli dokaj »tradicionalno«, torej s popisom mokoža na ptujskih studenčnicah, nadaljevali pa z zimskim popisom vodnih ptic. Ob tem smo popisali tudi prezimujoče ptice na hrvaškem delu Drave.
Člani smo se na vsakoletnem skupinskem popisu sekcije za Novi ornitološki atlas gnezdilk Slovenije podali tudi s čolnom po reki Dravi, kjer smo pregledali trstičja, ki so sicer nedostopna s kopnega. Sodelovali smo tudi pri drugih popisih (FBI, SPA). Še preden so se vsi ti popisi končali, pa smo že enajstič zapored pregledali gnezda bele štorklje.
Po gnezditvenem obdobju smo nadaljevali z monitoringom ptic v Ormoških lagunah, ki smo ga izvajali vsakih 10 dni, ter monitoringom ptic na Ptujskem in Ormoškem jezeru ter zadrževalniku Medvedce, ki smo ga izvajali enkrat na mesec. Ob koncu leta smo naredili še tradicionalni popis velikega srakoperja.
Naša sekcija je letos vsako prvo sredo med januarjem in marcem ter oktobrom in decembrom organizirala predavanje za člane društva in splošno javnost ter popeljala ljubitelje ptic na različne izlete. Na ForumPtice (www.forumptice.si) smo redno objavljali novice in druge zanimivosti, člani sekcije pa smo tudi uspešno sodelovali na Ptičariadi, kjer smo z majhno prednostjo zasedli prvo mesto v fotografski kategoriji.
Aktivnosti sekcije v letu 2009
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Spomladi smo preverili že znana gnezdišča velike uharice in skušali poiskati nova. Pri popisih za Novi ornitološki atlas gnezdilk Slovenije smo sodelovali vsi aktivni člani sekcije, med drugim smo organizirali tudi skupinski popis, na katerem smo poleg intenzivnega terenskega dela popoldanski čas izkoristili za izlet in iskanje redkih vrste ptic gnezdilk.
V spomladanskem času smo popisali tetrade v okviru monitoringa splošno razširjenih vrst ptic kmetijske krajine ter preverili zasedenost gnezd bele štorklje. Vse leto smo na deset dni izvajali monitoring ptic v Ormoških lagunah. Na Ptujskem in Ormoškem jezeru ter na zadrževalniku Medvedce pa smo ga izvajali enkrat na mesec. Letos smo s čolna natančneje pregledali nekatera trstišča na Dravi, ki so sicer s kopnega zaradi velikosti in lege težko pregledna. Že desetič smo ob koncu leta organizirali popis velikega srakoperja.
Akcijo čiščenja otokov na Ptujskem jezeru smo letos nadgradili s polaganjem folije na Novem otoku, s čimer so navadne čigre dobile odlično pripravljen teren za gnezdenje.
Med letom smo izvedli tudi nekaj izletov in predavanj, novost pa je spletni forum ForumPtice (www.forumptice.si) na katerem si izmenjujemo informacije in znanje o pticah. Ekipa štajerske sekcije se lahko pohvali tudi s prvim mestom na Ptičariadi.
Aktivnosti sekcije v letu 2008
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Na začetku leta smo preverili številčno stanje mokožev ter sodelovali pri zimskem štetju vodnih ptic. Med drugim smo popisali del Drave na Hrvaškem ter s skupnimi močmi tudi reko Mežo. V spomladanskih mesecih smo preverili stalne lokacije, na katerih se pojavlja velika uharica, in ugotovili, da so bile vse zasedene. Med popisovanjem smo našli tudi nekaj novih parov.
Kot že več let zapored smo tudi tokrat uspešno izvedli popis pegaste sove na Dravskem in Ptujskem polju ter v delu Pesniške doline. Izvedli smo tudi 10. popis belih štorkelj v SZ delu Slovenije, ki je kot po navadi potekal na začetku julija. Čez slabega pol leta je sledil še popis velikega srakoperja, ki je postal že tradicionalna akcija štajerske sekcije.
Člani sekcije smo sodelovali pri popisih za Novi ornitološki atlas gnezdilk Slovenije ter prispevali svoj delež pri monitoringu splošno razširjenih vrst ptic kmetijske krajine (FBI). Nadaljevali smo z rednimi popisi ptic na zadrževalniku Medvedce, na Ptujskem in Ormoškem jezeru ter v lagunah v Ormožu. Popisali smo tudi ptice ob reki Dravi (vodomec, deževnik, mali martinec) in Muri.
S prostovoljnimi akcijami, s katerimi smo očistili vegetacijo z otokov na Ptujskem jezeru, smo omogočili gnezdenje 35 parom navadnih čiger in rečnim galebom, v bazenih za odpadne vode Tovarne sladkorja Ormož pa je na gnezditvenih splavih letos gnezdilo še 59 parov čiger.
Aktivnosti sekcije v letu 2007
Predsednik: Matjaž Premzl, podpredsednik: Dominik Bombek
Največ pozornosti smo posvetili popisom in naravovarstvenim akcijam. Intenzivno smo sodelovali pri januarskem štetju vodnih ptic. Na treh števnih področjih smo pregledali 212 rečnih odsekov v skupni dolžini 679 kilometrov ter 110 drugih lokalitet. Šteli smo tudi na Dravi med Varaždinskim jezerom in Donjo Dubravo na Hrvaškem ter na petih lokacijah v Prekmurju in na ptujskih studenčnicah popisali mokože.
V spomladanski akciji smo v Beli krajini in na Dolenjskem popisovali pegasto sovo in že osmo leto zapored popisovali velikega srakoperja na Dravskem in Ptujskem polju. Prvič smo popisali veliko uharico na Štajerskem in pri tem našli štiri še doslej nepoznana gnezdišča.
Nadaljevali smo z rednim spremljanjem številčnosti vodnih ptic na zadrževalniku Medvedce ter pričeli spremljati njihovo številčnost na bazenih za odpadne vode Tovarne sladkorja Ormož ter na Ormoškem in Ptujskem jezeru.
Vključili smo se tudi v popise ptic kulturne krajine in popise za novi ornitološki atlas. Prav na dan letne skupščine DOPPS smo na primer v okolici Celja popisali 12 tetrad za novi ornitološki atlas.
Aktivnosti sekcije v letu 2006
Predsednik: Aleš Tomažič
Aktivna in močna štajerska sekcija je največ energije usmerila v popise in naravovarstvene akcije. Tako smo to leto poskrbeli za gnezdenje močno ogrožene navadne čigre na Ptujskem jezeru in Ormoških lagunah ter pripravili tradicionalno akcijo čiščenja sten za breguljko ob reki Dravi.
Spomladi smo drugo leto zapored popisali pegasto sovo v Pomurju. Navdušujoči rezultati popisa – kar 16 pegastih in 21 lesnih sov, 12 malih uharic ter dva čuka v eni noči – in zares številna udeležba dobrih popisovalcev dajejo veliko zagona za delo v prihodnje.
Prvič smo s čolna na reki Dravi popisali malega martinca in malega deževnika, kar se je izkazalo za učinkovito metodo. Decembrski popis velikega srakoperja pa je bil tokrat že sedmi po vrsti.