Globalni sporazum za varstvo in obnovo biodiverzitete odslej tudi v slovenskem jeziku

Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo slovenski prevod Svetovnega okvira za biotsko raznovrstnost Kunming-Montreal, ki je dostopen TUKAJ. Ta globalni sporazum je za varstvo in obnovo biodiverzitete enakega pomena, kot je Pariški sporazum za blaženje podnebnih sprememb.

Sprejet je bil na 15. zasedanju držav podpisnic Konvencije o biološki raznovrstnosti 19. decembra 2022, na katerem so bili prisotni predstavniki 188 držav pogodbenic konvencije. Za razliko od Pariškega sporazuma Svetovni okvir ni ratificiran mednarodni dogovor, je pa ne glede na to zgodovinskega pomena: določa namreč ambiciozno pot za uresničevanje globalne vizije sveta, ki bo živel v harmoniji z naravo do leta 2050. Je odziv na stanje planeta, ki izgublja naravo zaradi človekovih aktivnosti, ta izguba pa je največja od časa izumiranja dinozavrov. Milijonu rastlinskih in živalskih vrst grozi izumrtje, mnogim v naslednjih desetletjih.

Namen Svetovnega okvira za biotsko raznovrstnost Kunming-Montreal je spodbuditi, omogočiti in krepiti nujne preobrazbene ukrepe vlad, državnih in lokalnih organov ob sodelovanju celotne družbe, da bi zaustavili in obrnili trend izgube biotske raznovrstnosti ter tako prispevali k uresničevanju treh ciljev Konvencije o biološki raznovrstnosti in njenih protokolov. Med ključnimi elementi sporazuma so štirje cilji za leto 2050 in 23 ciljev za leto 2030.

S sprejetjem tega globalnega okvira za biotsko raznovrstnost so se države pogodbenice Konvencije o biološki raznovrstnosti zavezale, da bodo določile nacionalne cilje za njegovo izvajanje. Njegova vsebina se že odraža v letos sprejeti Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta 2024/1991 o obnovi narave, ki velja od 18. avgusta 2024. Poleg nacionalnega načrta o obnovi narave, ki izhaja iz te uredbe, pa bo morala Slovenija v skladu s Kunminško-Montrealskim sporazumom posodobiti tudi nacionalno strategijo za biotsko raznovrstnost, torej posodobiti nacionalni program varstva narave, ki je del Nacionalnega programa varstva okolja 2020 do 2030.