Z vsako delitvijo videa 30 centov več za nakup invalidske rampe

Preteklo soboto je v centru za obiskovalce v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok (NRŠZ) potekala dobrodelna prireditev Premrli integrali. Dogodku je sledila prodajna razstava poslikanega kamenja dr. Ninne Kozorog, ki bo na ogled do oktobra 2022.

Na prireditvi smo zbrali kar 6.280,00 € donacij, namenjenih nakupu defibrilatorja in sofinanciranju invalidske rampe v NRŠZ.

Za organizacijo dogodka kot tudi zbiranje sredstev gre velika zahvala predsednici društva Humanitarček dr. Ninni Kozorog in nastopajočim – jazzistki Vesni Mlakar, glasbeni pedagoginji Evi Vilčnik Emric in kantavtorju Andreju Vilčniku.

Več o dogodku si lahko prebereš na spletni strani Naravnega rezervata Škocjanski zatok

Akcija zbiranja sredstev za invalidsko rampo v NRŠZ pa še zdaleč ni zaključena. Dovolj sredstev nam bo uspelo zbrati le s skupnimi močmi.

K zbiranju sredstev lahko na enostaven način prispeva prav vsak – za vsako delitev Andrejevega videa Premrla s ključniki #nrskocjanskizatok #dopps #andrejvilcnik #premrla bodo sponzorji prispevali 0,30 eur za invalidsko rampo v Naravnem rezervatu škocjanski zatok.


Vsi prisrčno vabljeni, da se nam pridružite in delite spodnji video na svojih družbenih omrežjih. Na pozabite pripisati ključnikov: #nrskocjanskizatok #dopps #andrejvilcnik #premrla .


Z novo invalidsko rampo bomo tudi gibalno oviranim omogočili prostran pogled na Škocjanski zatok.

Iskreno hvala vsem, ki se boste pridružili akciji!

Letni zbor članov

Program letnega zbora članov DOPPS

 

17:00 – 17:20                   Otvoritev & pozdrav, izvolitev zapisnikarja in overiteljev, dnevni red

17:20 – 17:25                   Finančno poročilo

17:25 – 17:30                   Poročilo Nadzornega odbora

17:30 – 17:35                   Volitve temeljnih organov DOPPS

17:35 – 17:45                   Sprememba statuta

17:45 – 18:00                  Podelitev priznanj AVIANA

18:00 – 18:45                  Delo Varstveno ornitološkega sektorja

18:45 – 19:00                  Izobraževanje DOPPS

19:00 – 19:30                  Iz dela naravnih rezervatov NRŠZ, NRIM, NROL

19:30 – 20:00                 Delo sekcij

20:00 –                            Zaključek, pogostitev in druženje

 

Kdaj in kje?

21.6.2019, ob 17. uri v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU), v Prešernovi dvorani, Novi trg 3, Ljubljana.

Razpis za delovno mesto v Ljubljani

Delovno mesto: DOPPS razpisuje prosto delovno mesto varstvenega ornitologa za delo na kohezijskem projektu PoLJUBA v osrednji pisarni v Ljubljani.

Kandidat mora izpolnjevati naslednje pogoje:

  • imeti najmanj 7. (sedmo) stopnjo izobrazbe (univerzitetna izobrazba ali magisterij po bolonjskem študijskem programu) s področja biologije, varstva narave, agronomije ali drugega sorodnega področja
  • znanje vsaj enega tujega jezika (prednostno angleščine)
  • vozniški izpit B kategorije
  • zahtevnejše poznavanje programskega orodja Windows in Office (Word, Excel)
  • poznavanje GIS programskega orodja (Arc View, MapInfo, ipd.)
  • seznanjenost s področjem varstva narave
  • samoiniciativnost in dobre komunikacijske sposobnosti
  • dobro poznavanje ptic
  • imeti mora izkušnje s terenskim delom
  • imeti mora izkušnje s projektnim delom
  • zaželeno je poznavanje področja kmetijstva

Prednost imajo kandidati z delovnimi izkušnjami s področja projektnega dela, ornitologije, varstva narave in kmetijstva (štejejo tudi izkušnje v okviru študentskega in prostovoljnega dela)

Kraj zaposlitve: DOPPS – osrednja pisarna v Ljubljani in občasno na terenu na projektnem območju na Ljubljanskem barju.

Trajanje zaposlitve: Delovno razmerje se sklepa za določen čas trajanja projekta (do konca leta 2021) s polnim delovnim časom in s 6 mesečnim poskusnim delom, ter z možnostjo nadaljnje zaposlitve na drugih projektih.

Zbiranje vlog: Pisne prijave s kratkim življenjepisom in z opisom izpolnjevanja pogojev pošljite do vključno torka 19. februarja 2019 na naslov: DOPPS, p.p. 2290, 1001 Ljubljana, s pripisom: »za razpis«, ali na elektronsko pošto dopps@dopps.si

Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija

Razpis za delovno mesto v Ljubljani (pdf)

Vabilo na skupščino DOPPS 2018

Spoštovana članica, spoštovani član!

Prisrčno vas vabimo, da se udeležite letnega zbora članov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki bo v petek, 22. junija 2018, ob 17. uri v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) v Prešernovi dvorani, Novi trg 3, Ljubljana.

Dnevni red

  • Otvoritev Skupščine DOPPS, izvolitev zapisnikarja in overiteljev zapisnika
  • Poročilo o delovanju DOPPS v letu 2017
    • Vsebinsko poročilo (pisarna in sekcije)
    • Finančno poročilo
    • Poročilo Nadzornega odbora
  • Volitve temeljnih organov
  • Sprememba statuta
  • Podelitev priznanja Zlati legat
  • Podelitev priznanja Aviana
  • Naj ornitolog 2017

Sprememba statuta DOPPS

Statut DOPPS je temeljni akt društva, ki je namenjen opredelitvi poslanstva in dejavnosti društva ter temeljnih razmerij znotraj organizacije. Sedanji statut, ki je bil v obstoječi zasnovi prvič sprejet na letni skupščini DOPPS leta 2001, smo v preteklih letih že večkrat dopolnili glede na nove potrebe, ki so pojavile tekom razvoja organizacije, in glede na spremembe pravnega reda države. Upravni odbor DOPPS je v lanskem letu ocenil, da je prišel čas za celovito prenovo statuta, ki bo bolj poenotila besedilo ter ga uskladila z možnostmi in določili veljavnega Zakona o društvih, predvsem pa omogočila lažje delo v prihodnosti in po potrebi razmerja na nekaterih področjih tudi bolj jasno opredelila.

V ta namen je upravni odbor junija 2017 imenoval delovno skupino v sestavi Rudolf Tekavčič (predsednik), Gregor Bernard, Damijan Denac, Gregor Domanjko, Tomaž Jančar, Tomaž Mihelič in Tanja Šumrada. Delovna skupina je pripravila predlog novega statuta, ki ga je upravni odbor obravnaval na svoji seji 31. maja 2018 in bo za sprejem predlagan na letošnji skupščini DOPPS, ki bo potekala 22. junija 2018.

Predlog spremembe ne posega bistveno v samo zasnovo akta, ga pa na več mestih vsebinsko dopolnjuje in spreminja nekatera razmerja. Ključne vsebinske spremembe so:

  • uveljavitev možnosti dveh zakonitih zastopnikov društva,
  • prenova postopka odklonitve članstva,
  • vzpostavitev možnosti elektronske oblike včlanitve in obveščanja članov o ključnih dogodkih (npr. sklic skupščine, zbora članov sekcij ipd.),
  • dopolnitev postopka volitev temeljnih organov,
  • bolj podrobna opredelitev nalog in pristojnosti upravnega odbora,
  • bolj podrobna opredelitev delovanja regionalnih in mladinske sekcije.

Zaradi večjega števila, predvsem manjših, sprememb bo predlog novega statuta, ki je objavljen na spodnji povezavi, v glasovanje na skupščini predložen v celoti.

Veljavni statut DOPPS
Predlog novega statuta DOPPS

Pričetek projekta Gorička krajina

V začetku decembra 2017 smo na DOPPS skupaj z Javnim zavodom Krajinski park Goričko (vodilni partner) in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije (Zavod Murska Sobota) pričeli z uresničevanjem projekta Gorička krajina, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Namen projekta je izboljšati ohranitveno stanje kvalifikacijskih vrst in habitatnih tipov na območju Natura 2000 Goričko, med drugim tudi velikega skovika (Otus scops) in hribskega škrjanca (Lullula arborea). Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Več o projektu si lahko preberete TUKAJ.

Obisk dekanje Acharya Narendra Dev College

14.septembra 2017 smo imeli posebno priložnost predstaviti naše delo v naravnih rezervatih dr. Savithri Singh, ki je dekanja univerze Acharya Narendra Dev College, ta pa spada pod Univerzo v Delhiju v Indiji.

Savithri je navdušena ornitologinja in se je med strokovnim obiskom Slovenije odločila obiskati Iški Morost in Škocjanski zatok. V Sloveniji je v okviru bilateralnega SLO-IND projekta (Ocena izpostavljenosti in vplivov na zdravje kot posledica onesnaženja zraka in Hg kontaminacije na obremenjenih območjih v Indiji in Sloveniji) na Institutu Jožef Stefan obiskala Odsek za znanosti o okolju, kot predavateljica pa se je v Ljubljani udeležila tudi 2. svetovnega kongresa o prosto dostopnih izobraževalnih virih. Več o njenem delu je dostopno TUKAJ. Obe območji sta jo navdušili, posebej pa Škocjanski zatok z izvrstnimi možnostmi za opazovanje ptic. Na terenu v Zatoku smo srečali dve skupini otrok, ki jih je vodila neutrudna Bojana. Naša gosta je nagovorila učence in poudarila pomen zavarovanih območij tako za varstvo narave kot za izobraževanje. Velikokrat je žal tako, da nam domače vrednote odstrejo šele tujci.

Savithri je nagovorila učence in poudarila pomen zavarovanih območij tako za varstvo narave kot za izobraževanje. Foto: Damijan Denac

Informativna tabla o črnočelem srakoperju na Ajdovskem polju

Od torka, 9.5.2017, je Ajdovsko polje bogatejše za lično informativno tablo o črnočelem srakoperju. Na njem je predstavljena njegova ekologija na tem območju, ogroženost v Sloveniji in Evropi ter nasveti, kako lahko vrsti pomagamo.

Tabla stoji nasproti odlagališča nenevarnih odpadkov Dolga poljana, na katerem smo v letu 2016 našli kar štiri od skupaj sedmih gnezd te močno ogrožene vrste. Pobudo za postavitev table je dal član Severnoprimorske sekcije in naš dolgoletni prostovoljec Peter Krečič. Prav on je tudi stopil v stik z Egonom Stoparjem, direktorjem Komunalno stanovanjske družbe Ajdovščina (KSDA), ki upravlja z odlagališčem. KSDA je že lansko leto pokazala veliko razumevanje za naš popis črnočelega srakoperja, saj so nam omogočili neovirano gibanje po odlagališču ter iskanje gnezd. Pozitivno so se odzvali tudi na našo prošnjo, naj na tem območju ne sekajo dreves, saj so topoli, jelše in druga visoka drevesa zaradi izsekovanja na Ajdovskem polju zelo omejujoč dejavnik za gnezditev te vrste. Letos so nam prišli še bolj naproti, saj so v celoti financirali tisk table ter poskrbeli za njeno postavitev. Še več, zaradi izkušenj z orkansko burjo, ki včasih z rušilno močjo piha na tem območju, so na lastno pobudo ojačali hrbtno stran table s ploščo iz nerjaveče pločevine. Na pomoč nam je priskočila tudi Občina Ajdovščina, ki je priskrbela vsa potrebna dovoljenja in omogočila postavitev table na svojem zemljišču.

Upamo, da bo tabla primaknila kakšen drobec k varstvu črnočelega srakoperja. Vsekakor bo dosegla svoj informativni namen, saj je postavljena ob poti, ki jo dnevno uporablja obilica sprehajalcev, rekreativcev ter seveda kmetovalcev. Prav slednji odločilno vplivajo na habitat črnočelega srakoperja.

Gospodu Egonu Stoparju, družbi KSDA in Občini Ajdovščina pa se iskreno zahvaljujemo za obilico dobre volje in naravovarstvenega posluha!

Letni zbor članov

Spoštovana članica, spoštovani član!

Prisrčno vas vabimo, da se udeležite letnega zbora članov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki bo

v petek, 7. aprila 2017, ob 17:00 uri, v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU), v Prešernovi dvorani, Novi trg 3, Ljubljana.

 

Program letnega zbora članov DOPPS

17:00 – 17:20      Otvoritev & pozdrav, izvolitev zapisnikarja in overiteljev, dnevni red
17:20 – 17:50      Delo Varstveno ornitološkega sektorja
17:50 – 18:20      Popis pokošenosti na Barju
18:20 – 18:50      Iz dela naravnih rezervatov
18:50 – 19:00      Izobraževanje DOPPS
19:00 – 20:00      Delo sekcij
20:00 – 20:10      Finančno poročilo
20:10 – 20:15      Poročilo Nadzornega odbora
20:15 – 20:20      Zlati legat 2015
20:20 – 20:25      Podelitev nagrade Aviana
20:25 – 20:35      NOAGS in Ornitolog leta 2016
20:35 – 20:40      Zaključek skupščine in druženje

Vabilo na letni zbor članov (pdf)

Brata v vetru

V začetku novembra so v Kinodvoru v Ljubljani pričeli s predvajanjem filma Gerarda Olivaresa, Brata v vetru. Film, ki sicer govori o prijateljstvu med dečkom in planinskim orlom, prikazuje naravo nekoliko drugače, kot je običajno za mladinske filme. Narava je prikazana precej bolj realistično in z občutkom. Včasih brutalno, spet drugič skoraj poetično, a nikoli zlagano. Navdušujoče posnetke alpskih pokrajin so podkrepljeni z izvrstnimi posnetki orlov in drugih živali, mednje pa je vtkana zgodba odraščajočega dečka.

2016_15_11_brata.v.vetru1Projekciji 4. novembra je sledila tudi počitniška delavnica za otroke, na kateri so mladi gledalci lahko izvedeli več o planinskih orlih, člani našega društva so odgovarjali na njihova številna vprašanja, jim predstavili zanimivosti iz sveta orlov, obenem pa so imeli možnost, da so tudi sami preizkusili nekatere izmed njih.

Zaradi velikega zanimanja vas obveščamo, da bodo v Kinodvoru izvedli še dodatno, tokrat zadnjo projekcijo filma. Brata v vetru si bo mogoče tako ogledati le še v soboto, 26. novembra ob 11. uri. Vljudno vabljeni!

Več informacij o filmu lahko najdete na spletni strani KINODVORA.